Začiatky svojej histórie začala spoločnosť Istropol Solary, a. s. písať v roku 1952 založením šľachtiteľskej stanice v Solaroch. Už po štyroch rokoch od založenia si pripísala prvenstvo v registrácii odrody Makaronka, prvej odrody ozimnej tvrdej pšenice vyšľachtenej na Slovensku. Nasledovalo dvadsať ročné obdobie, počas ktorého nebola registrovaná žiadna domáca odroda pšenice na Slovensku, pestovali sa najmä sovietske a juhoslovanské odrody.
História spätá s prvenstvami
Až v roku 1976 bola v Solaroch vyšľachtená prvá slovenská krátkosteblová, intenzívna odroda pšenice ozimnej - Solaris. „Táto odroda vo významnej miere prispela k zvyšovaniu úrod pšenice ozimnej na Slovensku,“ predstavil na úvod jeden z najdôležitejších úspechov dosiahnutých v minulosti Ing. Gyula Zalabai, PhD., riaditeľ spoločnosti Istropol Solary, a. s.
Prvenstiev, ktoré si šľachtitelia zo Solár pripísali, bolo viacero aj v oblasti šľachtenia ostatných plodín. Ako prví využívali genetické markéry pri výrobe hybridného osiva, konkrétne v zelenine vyšľachtili prvé hybridy dyne červenej a to v časoch bývalého Československa.
Ďalším úspechom bolo vyšľachtenie prvej krátkosteblovej odrody pšenice tvrdej - Soldur, registrovanej v roku 1989.
Zmena spoločenských podmienok po roku 1989 umožnila vznik najskôr štátneho podniku ISTROPOL ŠSP Solary, ktorý sa následne v roku 1996 privatizáciou pretransformoval na akciovú spoločnosť.
Kým v minulosti sa venovali šľachteniu širokej škály poľných plodín, v súčasnosti sú zameraní na šľachtenie takmer všetkých druhov hustosiatych obilnín. V novodobej histórii treba vyzdvihnúť vyšľachtenie prvej odrody jarnej tvrdej pšenice IS Durapex (2009), následne odrody IS Jarissa, ktorá bola registrovaná ako prvá domáca odroda jarnej pšenice od roku 1955. So šľachtením jačmeňa začali v roku 1996 a zatiaľ posledným úspechom v tomto segmente je odroda nahého jačmeňa IS Perlina, ktorá disponuje vysokou nutričnou hodnotou.
Činnosť spoločnosti
Činnosť spoločnosti je v súčasnosti zameraná na šľachtenie nových odrôd obilnín, šľachtiteľský výskum, udržiavacie šľachtenie a výrobu predzákladného a základného osiva registrovaných odrôd.
„Požiadavky na nové odrody vo veľkej miere určuje trh a my sa tomu prispôsobujeme,“ konštatoval G. Zalabai a dodal: „Významná časť produkcie pšenice sa zo Slovenska vyváža do zahraničia, ktoré má záujem najmä o kvalitné pšenice s vysokým obsahom bielkovín, so špecifickými vlastnosťami lepku. Našim hlavným cieľom je preto šľachtiť odrody pšenice s obsahom bielkovín 14 - 15 percent a s kvalitným lepkom.“
Šľachtiteľské ciele a rezervy
Výkonnosť a úrodová stabilita sú v šľachtení stále, v zásade nemenné šľachtiteľské ciele.
„V šľachtení vidíme veľké rezervy vo zvyšovaní odolnosti nových odrôd voči chorobám. Našim cieľom je šľachtiť také odrody, ktoré bude možné pestovať s použitím čo najmenej fungicídov. Šľachtenie na odolnosť voči abiotickým faktorom, ako je tolerancia voči suchu, vysokým teplotám, ale taktiež v našich podmienkach na zimuvzdornosť je naďalej dôležitá oblasť našej práce,“ uviedol G. Zalabai.
Pšenice s pridanou nadhodnotou
Šľachtiteľský program pšenice ozimnej je zameraný aj na tvorbu odrôd so špeciálnou kvalitou. Zaujímavé sú odrody pšenice s pečivárenskou akosťou, ktoré majú veľmi nízky obsah bielkovín, mokrého lepku, nízku väznosť vody a spĺňajú stanovené špecifické požiadavky na kvalitu lepku. Takýmto požiadavkám odpovedá IS Conditor, ktorá je jednou z najvýkonnejších odrôd v sortimente pšenice ozimnej na Slovensku.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.