Cieľom odbornej konferencie usporiadanej spoločnosťou Syngenta začiatkom februára v Nitre bolo predstavenie nových produktov v portfóliu spoločnosti pre nasledujúcu sezónu, odporučiť komplexné riešenia ochrany obilnín a olejnín v meniacich sa podmienkach prostredia.
Hostí odbornej konferencie privítal Ing. Ľuboš Koľ, generálny riaditeľ spoločnosti Syngenta pre Českú a Slovenskú republiku, ktorý sa vo svojom vystúpení s názvom „Syngenta – retrospektíva a perspektíva“ zameral na nepriaznivý vývoj komoditných cien kukurice a pšenice v roku 2015: „Produkcia prevyšovala dopyt, respektíve spotrebu a hlavne v prípade pšenice došlo ku kumulácii zásob.“
„V roku 2011 sme v spoločnosti Syngenta nastúpili cestu integrovaného výskumu a vývoja. V našej ponuke je najširšie portfólio prípravkov na ochranu rastlín a osív. Inovácie na sólo technologických platformách sú takmer vyčerpané a a za cestu vpred považujeme výskum a vývoj na priesečníku jednotlivých vedných disciplín najmä genetiky, šľachtenia a génového inžinierstva.“
Ľ. Koľ pripomenul obsah celosvetovej komunikačnej kampane spoločnosti Syngenta, odštartovanej v roku 2013 s názvom „Plán úspešného rastu“, ktorej cieľom je prispieť k dostatku potravín vo svete. Vklad spoločnosti pre naplnenie cieľov kampane sú, okrem iného, napr. technológia Artesian - zvyšovanie produktivity bez ďalšej potreby vody, technológia Hyvido - zvyšovanie produktivity z hektára a zlepšenie kvality siláže – technológia PowerCell.
Zmena klímy a jej vplyv na poľnohospodárstvo
Ing. Ján Horák, Pd.D., zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Nitra, vo svojom vstupe uviedol: „Čo pozorujeme je razantný nárast teploty, najmä za posledných 30 rokov. Zrážkové úhrny sa budú stále častejšie vyskytovať vo forme prívalových dažďov, ktoré však neprevlažia celý pôdny profil, ale z krajiny povrchovo odtečú t. j. suché oblasti sa stanú ešte suchšími, ak sa teplota bude aj naďalej zvyšovať.“
Podľa J. Horáka, dôsledky zmeny klímy na poľnohospodársku krajinu budú rozsiahle: „Zmena agroklimatických podmienok pestovania plodín znamená zmenu ich rajonizácie. Zmena zabezpečenosti rastlinnej výroby atmosférickými zrážkami znamená nárast zavlažovaného územia a závlahových dávok. Taktiež sa zmení rastový a produkčný potenciál pestovaných plodín. Zvýši sa tlak chorôb a škodcov na pestované kultúry, taktiež rozširovanie inváznych patogénov.“
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.