Po takýmto názvom sa uskutočnil odborný vinohradnícky seminár usporiadaný spoločnosťou Syngenta Slovakia, s. r. o. v polovici februára v Búči v okrese Komárno s určením pre pestovateľov viniča hroznorodého na juhozápade Slovenska.
Hostí odborného seminára privítal Ing. Ján Murín, špecialista pre sady a vinice spoločnosti Syngenta a predstavil témy zamerané na integrovanú produkciu vo vinohradníckej praxi, súčasné trendy v ochrane viniča, či nové poznatky k ozeleneniu viníc.
Koncept integrovanej produkcie vo vinohradníckej praxi
RNDr. Bruno Gábel, CSc. prezentoval výsledky spolupráce spoločností Syngenta a Karpatská perla, s. r. o., s cieľom predstaviť iné prístupy v ekologickom systéme pestovania viniča: „Implementácia princípov integrovanej produkcie by v prvom rade mala byť založená na neustálej aktualizácii znalostí a vedeckých poznatkov z oblasti ochrany a výživy rastlín a aplikovaní takých pestovateľských postupov, ktoré nám v maximálnej miere umožnia znížiť používanie pesticídov, avšak pri zachovaní kvalitatívnych a kvantitatívnych ukazovateľov úrody.“
Cieľom spolupráce spoločností Syngenta a Karpatskej perly bola súčinnosť vedeckých poznatkov a moderných postupov v prospech vinohradníkov a životného prostredia. Podklad tvorila vypracovaná metodika biomonitoringu založená na kontrole každej cieľovej parcely dvakrát do týždňa s určením a determinovaním problémov a stanovením stratégie ochrany.
Spoločnosť Syngenta priniesla do tejto spolupráce poznatky o kinetike účinných molekúl v rastlinnom pletive t.j. akým spôsobom a akú dlhú dobu sa účinná látka v rastline odbúrava. Základom celého inteligentného riadenia ochrany poľnohospodárskej produkcie je meteostanica, ktorá poskytuje relevantné fyzikálne parametre v priestore a v čase.
Podmienky a koncept pokusu
Pokus bol realizovaný na experimentálnej ploche spoločnosti Karpatská Perla nachádzajúcej sa medzi Modrou a Šenkvicami, na výmere 4 hektáre, na ktorej je vysadená odroda Veltlínske zelené. Plocha bola rozdelená na dve časti, na jednej bol samotný pokus s uplatnením ekologického prístupu a druhá časť bola ošetrovaná štandardne. Koncept experimentu bol založený na zmene objemu aplikovaného roztoku z postrekovača pri dodržaní doporučenej a predpísanej koncentrácie použitého prípravku. To znamená, že zmenou množstva aplikovaného roztoku postrekovej chemikálie sa mení aj dávka účinnej látky na jeden hektár. V štandardnom ošetrovaní boli aplikované fungicídy v odporúčanej dávke vody v zmysle registrácie prípravku na území SR. V pokusnom variante boli aplikované fungicídy v polovičnej dávke odporúčaného množstva vody, t. j. dodržaná bola koncentrácia účinnej látky, ale pri polovičnom množstve vody sa na vinič aplikovalo o polovicu nižšie množstvo účinnej látky ako v štandardnom variante.
Na ošetrenie viniča boli použité prípravky z portfólia spoločnosti Syngenta. Proti peronospóre boli aplikované fungicídy Quadris Max, Ridomil Gold MZ a Pergado F a čo sa týka múčnatky aplikovali sa prípravky Topas 100 EC, Dynali a Thiovit Jet. V tomto prípade, aby sa predišlo problémom vzniku rezistencie, je potrebné predovšetkým preventívne ošetrenie s dôrazom na intenzívny biomonitoring a spoľahlivú metódu signalizácie s podporou údajov z meteostanice.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.