17.05.2016 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správne načasovanie zberu repky bude zásadné

Priebeh tohtoročnej sezóny si s pestovateľmi repky skutočne zahrávať. Aj napriek všetkej snahe o maximálnu homogenizáciu je porast vývojovo rozladený.

Prvý problém nastal už na jeseň vplyvom nerovnomerného vzchádzanie repky v extrémne suchom prostredí. Mierna zima s trochu chladnejším nástupom jari repkám veľmi prospela, aj výskyt škodcov bol relatívne nízky. Škoda len nezvyčajne mrazivých nocí koncom apríla, ktoré poznačili priebeh kvitnutia. Nielen, že poškodili už vyvíjajúce sa šešule, časť z nich sa pravdepodobne vplyvom chladného počasia ani nezačne vyvíjať. Navyše tento zásah počasia prebudil u repiek vývoj ďalších vetiev, možno tak zaznamenať nakvitávajúce spodné poschodia repky, ktoré budú vývojovo výrazne oneskorené oproti vetvám poškodeným mrazom. Takýto porast z hľadiska dozrievania nebude jednotný.

Priebeh sezóny nebol prívetivý ani pre aplikáciu herbicídov. Redší porast, ktorý sa dlhšie zapojoval, tak poskytol výrazne menšie konkurenčné prostredie pre vývoj burín. Tie tak mali podstatne viac priestoru pre svoj rast. Z dôvodu mikroklimatických pomerov v poraste, je práve takýto porast viac náchylný k poškodeniu neskorými jarnými mrazmi. Načasovanie jeho zberu ako i samotný priebeh môže byť náročný. V rozhodovaní pestovateľa zohrávajú dôležitú úlohu ďalšie faktory. Jedná sa predovšetkým o rozlohu obrábanej plochy spojenú so zberovými možnosťami na podniku, predpoveď počasia a v neposlednom rade tiež povaha pestovateľa a jeho ochota riskovať straty na úrode. Predzberová príprava porastov tak môže v tomto roku zohrať zásadnú úlohu vo výške úrody.

 

 

Pod pojem predzberová úprava porastov repky možno zahrnúť niekoľko odlišných zásahov. Je predovšetkým potrebné oddeliť predzberovú aplikáciu neselektívnych herbicídov za účelom ničenie burín od samotnej desikácie, ktorej zmyslom je urýchlené ukončenie vegetácie repky, jej vysušenie a následné uľahčenie zberu.

A opäť rieši pestovateľ dilemu: „Aplikovať prípravok na báze účinnej látky glyphosate alebo diquat?“ Odpoveď na túto otázku je jednoduchá a leží vo fyziologických pochodoch samotnej repky.

Pre navýšenie úrody je dobré podržať plne vegetujúci porast čo najdlhšie. Predovšetkým tento rok, kedy spodné vetvy budú výraznejšie oneskorené vo svojom vývoji. Možno to dosiahnuť aj aplikáciou fungicídneho prípravku s obsahom účinnej látky azoxystrobin v priebehu kvitnutia repky (green efekt). Naopak prípravky s účinnou látkou glyphosate sú odporúčané aplikovať za účelom predzberovej prípravy, 14 - 21 dní pred samotným zberom. V neprospech načasovanie tejto aplikácie svedčí poznatok, že v posledných desiatich dňoch pred začiatkom zberu dochádza každým dňom k nárastu úrody o ďalších až 50 kg z každého hektára. Aby sme o túto časť zisku neprišli a nedošlo tak k „podtrhnutiu“ porastu, je potrebné s desikačným ošetrením počkať. Následne razantne zasiahnuť a zber si naplánovať aj s ohľadom na počasie. Tento prístup umožňuje aplikácia skutočného desikantu - prípravku Reglone, ktorý obsahuje účinnú látku diquat.

 

Správna voľba termínu desikačného ošetrenie neovplyvňuje iba kvantitu úrody semena, ale výrazne sa podieľa aj na regulácii výšky oleja. U zrejúcich porastov repky, pri ktorých vlhkosť semena dosiahla 20 – 22 %, dochádza k ukončeniu kumulácie oleja v semenách. Teda aj pre dosiahnutie maximálnej olejnatosti je potrebné pristúpiť k desikačnému kroku až v senescentnej fáze vývoja repky. V tejto dobe je transport látok rastlinou už značne obmedzený a rozvod systemicky účinných herbicídnych látok už nie je optimálny. Účinok Reglonu, ktorý patrí do skupiny kontaktných neselektívnych herbicídov, je na týchto pochodoch úplne nezávislý. Je prijímaný zelenými časťami rastlín. V rastline indukuje produkciu peroxidu vodíka, ktorý v súčinnosti s fotosyntetickým aparátom rastliny a dopadajúcim svetlom zaistí pozorovateľnú deštrukciu rastlinných pletív už v niekoľkých hodinách. Prípravok Reglone má vynikajúci efekt ničenia burín, hodí sa tak i pre prípravu zberu zaburinených porastov.

 

Desikačné ošetrenie prípravkom Reglone sa vykonáva v dávke 2-3 l/ha. Optimálny termín aplikácie je v období, keď je väčšina semien v strednej časti rastlín zrelá, ich vlhkosť sa pohybuje medzi 20 až 22 %. Možná je aj kombinácia prípravku Reglone s DAM 390, pri nej je možné dávku Reglonu znížiť na 1,5 - 2 l/ha. Repku možno následne za 5-7 dní zberať. Reglone sa dá kombinovať s tzv. lepidlami pre zníženie zberových strát. Odolnosť voči zmytiu dažďom je vynikajúca, už 30 minút po aplikácii.

 

Pomocou Reglonu si môžete s veľkou časovou presnosťou plánovať a riadiť prácu pri zbere repky a zaistiť si tak vysoký zisk s prvou pozbieranou plodinou v tomto roku.

RNDr. Ondřej Skala

Syngenta Czech and Slovakia

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down