Ozelenenie medziradia vo viniciach sa využíva už od začiatku 90. rokov 20. storočia. Po roku 1989 se väčšina vinárov vydávala na cesty za poznatkami do južnej a západnej Európy. To, čo bolo vo viniciach zásadne odlišné, bolo práve ozelenenie viníc. Zatiaľ čo u nás sa stále uplatňoval celoplošný čierny úhor, vo viniciach v zahraničí sa už využívali vzájomné vzťahy viniča hroznorodého a bylinnej vegetácie.
Konkurenčné vzťahy
V tejto dobe sa preto začalo využívať spontánne ozelenenie medziradia viníc. V mediradí viníc sa ponechála prirodzená vegetácia, ktorá sa častejšie ošetrovala mulčovaním. V medziradí boli najmä dominantné druhy tráv z čeľade lipnicovité. Trávy však začali predstavovať výraznú konkurenciu pre vinič hroznorodý a vo vínach sa začali prejavovať organoleptické nedostatky týkajúce sa predovšetkým obsahu a štruktúry kyselín a aromatických látok.
Stále sa prehlbujúce problémy vo vzťahu ku konkurencii o vodu mezi viničom a ozelenením a problémy s výživou dusíkom viedli ku zmene pohľadu na ozeleňovanie viníc.
Na ceste ku kvalitnému ozeleneniu sa objavuje niekoľko zásadných krokov: príprava pôdy na výsev ozeleňovacej zmesi, vhodný termín výsevu, maximálne využitie pôdnej vlahy, obmedzenie konkurencie medzi jednotlivými druhmi rastlín v zmesi a ošetrovanie ozelenenia v priebehu vegetácie. Toto všetko musí vinohradník zvažovať, než dôjde úspešne do cieľa.
Doterajšie skúsenosti s používaním druhovo bohatých ozeleňovacích zmesí ukazujú, že zmes bez problémov vzchádza v ročníkoch s dostatkom vlahy (obrázok 1) a naopak v suchých ročníkách vzchádza velmi zle. V suchých ročníkoch potom z druhovo bohatej zmesi vegetuje iba niekoľko druhov (2 - 3) rastlín.
Príprava pôdy a sejba
Príprava pôdy pred výsevom predstavuje riziko erózie. Toto nebezpečenstvo je extrémne pre všetky vinice na svahoch. Nie je možné medziradie viníc na jeseň rozorať a na jar zasiať. Príprava pôdy preto musí byť intenzívna v jarnom období. Najvhodnejší systém je preto ozeleňovať iba jedno medziradie a druhé ponechat ozelenené. Až vtedy, keď zmes vzíde a dobre rastie, je možné začať pracovať s druhým medziradím. Iba tento systém umožní, že sa vo vinici bude mocť bez problémov pohybovať mechanizácia.
Výsev by sa mal uskutočniť v druhej polovici marca až začiatkom apríla. Cieľom prípravy pôdy preto musí byť maximálne udržanie zimnej vlahy, ktorá je dôležitá pre klíčenie osiva. Z tohto dôvodu sa skúšajú viaceré postupy pre optimalizáciu výsevu. Jednou z možností, ktorá sa skúša v Rakúsku, je výsev do povalcovanej pôdy už pred samotnou sejbou. Výsev osiva by nemal byť hlboký, ale skôr plytší. Po výseve je potrebné pôdu opäť povalcovať. Tímto spôsobom je možné zaistiť prístupnosť vody pre osivo. Veľký vplyv má taktiež kvalita sejacieho stroja.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.