25.05.2016 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderné technológie vedú k výsledkom

Spoločnosť Poľno SME, s. r. o. Palárikovo vznikla z bývalého Štátneho majetku, š. p. Palárikovo v roku 1996. V súčasnej štruktúre vlastníckych vzťahov sa rozvíja od roku 2003, kedy prišli noví majitelia na čele s Ing. Zoltánom Černákom, ktorí významne investovali do moderných technológií, strojového parku, nových dielní, skladov, komunikácií s cieľom vybudovať prosperujúci poľnohospodársky podnik.

Nosná plodina - kukurica

„Naša spoločnosť momentálne hospodári na výmere 3 492 hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorú máme v katastroch obcí Palárikovo, Nové Zámky, Komjatice, Šurany, Bánov, Rastislavice, Veľký Kýr, Tvrdošovce a Andovce,“ predstavil spoločnosť Ing. Pavol Hudák, PhD., riaditeľ Poľno SME, s. r. o. Palárikovo a k výrobnému zameraniu uviedol: „Nosnou plodinou osevného postupu je kukurica, ktorú dnes pestujeme na výmere 1550 hektárov. Považujeme ju za najvhodnejšiu plodinu do týchto klimatických podmienok a sme na ňu vybavení aj technologicky vrátane sušičky a skladovacích priestorov.“

Druhou najvýznamnejšou plodinou osevného postupu je pšenica, ktorú pestujú na výmere 1005 hektárov. Zo špeciálnych pšeníc pestujú druhým rokom špaldu na výmere 164 hektárov.

V minulosti pestovali aj raž - tú však pre veľké výkyvy cien na trhu komodít z osevu vynechali.

Čo sa týka jarného osevu, začínajú s jarným jačmeňom, v tomto roku na výmere 360 hektárov, slnečnicu pestujú na 400 hektároch a cukrovú repu na 145 hektároch.

„Nakoľko nemáme živočíšnu výrobu, jačmeň pestujeme sladovnícky, pšenicu potravinársku  a kukuricu pestujeme na škrobárenské účely“, uviedol P. Hudák a dodal: „Kukuricu sušíme a čistíme tak, aby spĺňala požadované parametre, najmä čo sa týka zachovania klíčivosti, pri maximálnej teplote 57° C.“

Cukrovú repu pestujú pre sereďský cukrovar a jej ďalšie pestovanie bude závisieť od vývoja situácie na trhu.

Z olejnín slnečnica

Repku nepovažujú za vhodnú plodinu do klimatických podmienok južného Slovenska, preto sa rozhodli pre slnečnicu, ktorú pôvodne pestovali skôr výnimočne, napr. keď sa z dôvodu zamokrenia pôd nepodarilo včas zasiať iné plodiny (slnečnica je najmenej citlivá na neskorší termín sejby). Dnes nahrádza v oseve do značnej miery kukuricu s ktorou išli s výmerou mierne dole.

„Samozrejme, všetko to spôsobujú podmienky na trhu,“ uviedol P. Hudák a dodal: „Dôležité je, aby sme komodity vedeli dobre predať, avšak medziročné výkyvy v prípade cien rastlinných komodít sú značne veľké.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down