10.06.2016 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana zeleniny v poľných podmienkach

Všetky druhy cibule napáda pleseň cibuľová. Na listoch sa prejavuje bledými sivozelenými, pozdĺžnymi oválnymi škvrnami, neskôr sa sfarbujú do modrosiva alebo fialova. Napadnuté listy predčasne odumierajú, čím sa znižuje úroda a zhoršuje skladovateľnosť cibule.

Vošky a strapky

V cibuli, póre a cesnaku na semeno sa môžu šíriť vošky. Na porastoch napadnutých plesňou sa druhotne šíria černe. Tu môžete aplikovať prípravky účinné aj proti strapkám. U záhradkárov sa rozšírila menej známa cibuľovka zhubná. Larvy tejto muchy poškodzujú cibuľu v zemi, ochrana proti nim nie je možná. Zostáva len vybrať cibuľu a spáliť. Pri aplikácii prípravkov do cibule nezabudnite pridať zmáčadlo.

Uhorky a tekvicovú zeleninu napáda pleseň uhorková. Predpokladá sa, že spóry huby sú k nám prenášané vetrom z krajín s celoročnou produkciou uhoriek, u nás neprezimuje. Ochorenie je ľahko viditeľné podľa hranatých žltozelených škvŕn na hornej strane listov, ktoré sú ohraničené žilkami. Ich počet sa rýchlo zväčšuje, zospodu listu sa na nich tvorí sivo-fialový porast plesne. Napadnuté listy hnednú a odumierajú. Pri prvom napadnutí treba okamžite ošetrovať povolenými fungicídmi. Fungicídy môžete miešať s insekticídmi proti roztočcovi chmeľovému a strapkám, alebo voškám, proti strapke západnej a proti molici skleníkovej.

Múčnatka uhorková a plesne

V suchých podmienkach škodí na tekvicovej zelenine a uhorkách aj múčnatka uhorková. Na vrchnej strane listov tvorí biele mycélium. Prah škodlivosti je až 20 percent napadnutého porastu.

Aj ostatnú poľnú zeleninu napádajú plesne. Pleseň kapustová sa prejavuje žltými škvrnami na hornej strane listov a na spodnej sivobielym povlakom. V poľných podmienkach sú škvrny na starších listoch tmavé a listy žltnú. Výskyt podporuje teplota nižšia ako 16°C a vysoká vzdušná vlhkosť, čím sa odlišuje od ostatných teplomilných plesní. Napadnuté hlávky neuskladňujte, môžu zahnívať. Semenné porasty je možné ošetrovať maximálne dvakrát za vegetáciu. Pleseň kapustová napáda aj kel a brokolicu v poľných podmienkach, Môžete pridať insekticíd proti voškám. Na začiatku liahnutia húseníc mlynárika kapustového využite ekologický prípravok s obsahom Bacillus thuringiensis spp. kurstaki. Chemických prípravkov na húsenice mlynárika a mory kapustovej je viac.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down