Vegetačný rok 2015/2016, ktorý sa pre ozimné plodiny práve končí, bol v globále priaznivý pre vývoj a rast repky. Negatívne sa prejavila atypická – teplá zima, ktorá v mnohých prípadoch vytvorila podmienky pre vývoj a šírenie škodlivých činiteľov.
Hoci je repka agrotechnicky veľmi náročná plodina (hlavne na správne načasovanie pesticídnej ochrany, so zreteľom na ekonomickú bilanciu), je ešte stále dobre zaplatenou komoditou, a aj z toho dôvodu bolo podľa Štatistického úradu SR v zberovom roku 2016 osiatych repkou ozimnou 121 508,39 hektára.
Vplyv počasia na vývoj repkových porastov
Termín sejby repky olejnej je každoročne závislý od klimatických pomerov – hlavne vlahy. Agrotechnické termíny sejby repky už neplatia, väčšina pestovateľov kalkuluje s potenciálnou vlahou v pôde a predpokladanými zrážkami. Nebolo to inak ani pri sejbe repky olejnej na jeseň. Výrazné sucho, jednorazové výdatné zrážky predstavovali poveternostné faktory, ktorým sa prispôsobovala príprava pôdy a sejba repky.
Mnohé porasty boli zasiate v prvej dekáde augusta. Repky na takýchto plochách boli na jeseň mohutné, no porasty boli vyrovnané iba v lokalitách, v ktorých sa vyskytli následne po sejbe zrážky. Naopak porasty s neskoršie siatou repkou olejnou (začiatkom septembra) boli dlho nevyrovnané, medzerovito povzchádzané a až príležitostné októbrové zrážky s pomerne vysokými teplotami vytvorili podmienky pre intenzívny rast repky, čo sa odzrkadlilo na jej vzhľade pred prezimovaním.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.