Kto chce pochopiť chudobu Afriky, mal by precestovať kontinent a navštíviť jeho trhy, uviedla DPA. V Zambii alebo Nigérii uvidí ženy, ktoré na políčkach s jednoduchým náradím obrábajú pôdu, polievajú, plejú burinu, alebo zbierajú úrodu. V Tanzánii alebo v Mozambiku sa cestuje po rozbitých cestách cez obrovské pláne s bujnou vegetáciou. Na trhoch metropol Lagos alebo Maputo dostať ryžu, ovocie, zeleninu a mäso – mnohé produkty sú však z Európy, Brazílie, Spojených štátov a iba z jedinej africkej krajiny – Juhoafrickej republiky.
KAPSKÉ MESTO. Afrika, ktorá ešte pred 50 rokmi exportovala potraviny, sa už stala v základných produktoch závislou od ich dovozu a medzinárodnej pomoci. Svetová banka a západné vlády síce oceňujú pozitívne údaje o rozvoji ekonomiky kontinentu, ale ten priamo alebo nepriamo spočíva hlavne na vývoze surovín. Avšak poľnohospodárstvo, ktoré poskytuje obživu viac ako polovici z miliardy Afričanov, v mnohých krajinách zostáva v katastrofálnom stave a upadá. Neustále sa opakujú hladomory. Podľa údajov Spojených národov takmer štvrtina ľudí na kontinente trpí dlhodobou podvýživou.
Nigérijský minister poľnohospodárstva Akinwumi Adesina povedal, že pred rokmi "sme boli vývozcami búrskych orieškov a palmového oleja. Teraz dovážame potraviny. Stali sme sa najväčšími importérmi ryže na svete". Na zabezpečenie výživy 167 miliónov Nigérijčanov krajina dováža za 11 miliárd USD (8,30 miliardy eur) obilie, ryžu, ryby a cukor. "To je," konštatoval minister "vzhľadom na zdroje krajiny nezmysel". Ale ropný boom prekvitá a poľnohospodárstvo sa v Nigérii zanedbáva.
(tasr)