31.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agritechnica: ďalšie ocenenia za inovácie II.

V predošlých dvoch vydaniach týždenníka Roľnícke noviny sme predstavili niektoré exponáty ocenené v súťaži Agritechnica Innovation Awards. Tento týždeň skompletizujeme zoznam najzaujímavejších inovácií ocenených Striebornými medailami za inováciu, ktoré si návštevníci hannoverského veľtrhu budú mať možnosť pozrieť na vlastné oči už o necelý mesiac na najväčšom svetovom veľtrhu poľnohospodárskej techniky Aritechnica 2023.

Strieborná medaila za inováciu Agritechnica sa udeľuje za inováciu existujúceho výrobku, ktorou sa dosiahne významné zlepšenie funkčnosti a procesov. Produkt však nespĺňa v plnej miere kritériá na udelenie zlatej medaily za inováciu. 

Medzi kľúčové kritériá pre udelenie ocenenia patria:

- význam na úrovni poľnohospodárskeho podniku

- zníženie pracovného zaťaženia a zvýšenie kvality práce

- Zvýšená spoľahlivosť

Radar na určenie pojazdovej rýchlosti kombajnov Axial-Flow - CASE IH – Hala 3, stánok A48

Riadiace jednotky priepustnosti kombajnu reagujú na zmeny stavu zberanej plodiny až vtedy, keď je materiál už v zberacom ústrojenstve, vo vkladacom kanáli alebo v mláťacom systéme, prípadne snímače umiestnené v kabíne snímajú plodinu, ale pod nepriaznivým uhlom. V prípade extrémnych zmien zberových podmienok, medzi ktoré patrí napríklad zber poľahnutého porastu do rôznych smerov, vynechávky a buriny v kultúrnych plodinách to má za následok zodpovedajúce vysoké preťaženie alebo nedostatočné zaťaženie kombajnu s nadmernými rozdielmi v pojazdovej rýchlosti, alebo preťaženie a nedostatočné zaťaženie mlátiacich a separačných prvkov. Často pri tom dochádza k deaktivácii regulátora priepustnosti. Okrem toho senzorová technológia na riadenie výšky žacieho ústrojenstva registruje plochy s nerovnosťami pôdy až vtedy, keď sa s nimi žací stroj už dostal do kontaktu, čo znamená, že môže dôjsť k ich zablokovaniu.

V novom systéme Forward Looking Feedrate Control od spoločnosti Case IH, ktorý výrobca predstaví na veľtrhu Agritechnica, sú radarové snímače namontované na sklopných podperách, ktoré vyčnievajú nad prihŕňač. Tieto snímače merajú stav, výšku a hustotu porastu a takto zistené hodnoty získané zo snímačov sa používajú ako vstupné premenné pre regulátor priechodnosti. Snímače navyše merajú profil pôdy a okrem údajov zo snímačov pôdy optimalizujú riadenie výšky žacieho adaptéra vďaka hodnotám vypočítaným pomocou nových algoritmov.

Tento patentovaný systém vedie ku konzistentnejšiemu toku zberanej hmoty a zabezpečuje riadenie žacieho adaptéru s menším kontaktom s pôdou. Celkovo to vedie k zvýšeniu výkonu kombajnu, prevádzkovej spoľahlivosti, a tým aj efektívnosti zberu.

"ChangeSep" prepínateľný oddeľovač - GRIMME Landmaschinenfabrik GmbH & Co. KG - Hala 25, stánok F10

Výrobcovia ťahaných zemiakových kombajnov so zásobníkom ponúkajú svoje modely s rôznymi oddeľovačmi cudzích predmetov, aby sa mohli prispôsobiť prevládajúcim prevádzkovým podmienkam. Vzdialenosti medzi jednotlivými parcelami a poľnohospodárskymi podnikmi, a teda často aj variabilita pôdy sa však zväčšujú, pretože pestovateľské plochy poľnohospodárskych podnikov produkujúcich zemiaky vo svete neustále rastú. V praxi to vedie k tomu, že na čoraz väčšom počte polí sa používa nevhodný separátor.

Separátor ChangeSep od spoločnosti Grimme teraz po prvýkrát umožňuje bez použitia náradia prepínať medzi dvoma aktívnymi separátormi na hľuzovité cudzie predmety v kombajne. Umožňuje to teda rýchle a jednoduché prispôsobenie gumených prstových oddeľovača, ktoré sú konštruované ako škrabky alebo deflektorové valce meniacim sa pôdnym a zberovým podmienkam, ako aj rôznym spôsobom zberu (priamy, delený alebo obohatený). Tým sa ušetrí veľké množstvo času (na prestavbu) a vytvoria sa predpoklady na optimalizáciu pracovnej rýchlosti bez toho, aby sa upustilo od šetrnej manipulácie s hľuzami.

S vymeniteľným separátorom ChangeSep spoločnosť Grimme spojila dva existujúce systémy do jedného stroja, čím výrazne rozvinula technológiu separátorov, najmä preto, že separátory možno meniť bez väčšej námahy a bez špeciálneho technického vybavenia.

Brúsne zariadenie bez ručného nastavovania - Maschinenfabrik Bernard Krone GmbH & Co. KG - Hala 27, stánok F22

Ostré rezacie nože zaručujú presné rezanie a nízke percento rezanky s nadmernou dĺžkou. Aby sa mohol brúsny kameň ručne nastaviť, musia prejsť silážne rezačky údržbou a servisom približne po 400 až 450 brúsnych cykloch. Táto činnosť trvá 30 - 45 minút na jedno prestavenie a v súčasnosti je technicky možná zhruba trikrát až štyrikrát na drvič. Nezanedbateľná časť brúsneho kameňa zostáva potom majiteľovi ako nepoužiteľný suvenír.

Vďaka inovatívnemu brúsnemu zariadeniu možno počet brúsnych cyklov zvýšiť na 2 200 bez jedinej údržbovej alebo servisnej činnosti. Novo navrhnutý držiak brúsneho kameňa umožňuje aj úplné využitie celého kameňa. Vďaka novej funkcii nastavenia poskytuje zapuzdrená konštrukcia navyše lepšiu ochranu pred vplyvmi prostredia, najmä pred nečistotami, pričom inovatívna koncepcia upevnenia brúsneho kameňa znižuje pracovné zaťaženie a čas potrebný na výmenu až o 70 percent.

Tento ďalší významný vývoj brúsacieho zariadenia pre silážne rezačky zvyšuje jednoduchosť údržby, čo odbremeňuje obsluhu stroja alebo mechanika. Zvyšuje sa efektívnosť rezačky, pretože zber nemusí byť prerušovaný. Brúsny kameň sa využíva úplne, čím sa šetria zdroje a chráni životné prostredie. Jednoduchšia manipulácia prospieva aj bezpečnosti práce.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down