V roku 2017 sme na pôde Technickej univerzity vo Zvolene zorganizovali medziodborový seminár s názvom Sucho v našich regiónoch, ktorý bol zameraný na problematiku extrémov počasia a sucha v súvislosti s potrebami prvovýrobcov v pôdohospodárstve. O tomto seminári sme vtedy informovali aj čitateľov Roľníckych novín.
Náplňou spomenutého seminára bolo okrem iného aj vykonať prieskum skutočných potrieb farmárov a lesníkov v oblasti agrometeorológie či bioklimatológie, ktoré by sme potom prostredníctvom prakticky orientovaného vývoja a výskumu dokázali na Technickej univerzite vo Zvolene „pretaviť“ do praxe.
Vytipovali sme si dva pilotné projekty, pričom v tomto príspevku by sme radi prezentovali ten projekt, ktorý sa týka agrometeorologickej podpory prvovýroby v poľnohospodárskom podniku Agro-Poniky.
Špecifikom poľnohospodárskeho podniku Agro-Poniky - ako iste aj mnohých iných podnikov, ktoré hospodária v členitej krajine stredného, severného alebo severovýchodného Slovenska - je rôznorodosť krajinných pomerov a tým aj rôznorodosť poveternostných podmienok v rámci relatívne malého územia.
Preto sa v prípade hospodárenia na plošne roztrúsených pozemkoch či na rozsiahlejších výmerách môžu poveternostné podmienky značne odlišovať.
V takýchto prípadoch môže dochádzať k nepresnému plánovaniu agrotechnických zásahov v súvislosti s rozdielnym priebehom počasia vo vedľajšom chotári.
To vedie k ekonomickým stratám v rôznych podobách (strata času, jalové vyťaženie zamestnancov, zbytočné motohodiny, PHM a pod.). Známe sú situácie, keď noc na stredisku bola bez meteorologických zrážok, ale po rannom presune kolóny poľnohospodárskej techniky do vzdialenejšej lokality poľnohospodári zistili, že príslušný agrotechnický zásah sa nedá vykonať, pretože tam sa v noci vyskytla prehánka či búrka.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)