Pri zakladaní porastov poľných plodín požadujeme od sejačiek v prvom rade rovnomerné rozmiestnenie stanoveného výsevku. Detailne povedané, kvalitná sejba sa vyznačuje dodržaním rovnakej vzdialenosti riadkov a semien v riadku pri určenej hĺbke sejby aj na nerovnom pozemku bez poškodzovania osiva.
Sejačky sú v súčasnosti univerzálne, umožňujúce výsev rôznych druhov osív bežných poľných plodín, prípadne aj aplikáciu hnojív „pod pätu“. Na výsev špeciálnych plodín (zelenina, liečivé, okrasné a tonizujúce rastliny) sa používajú jednoúčelové stroje.
Moderné sejačky sú konštrukčne vyriešené tak, aby mali jednoduché a spoľahlivé ovládanie a rýchle nastavenie všetkých pracovných častí. Samozrejmosťou je jednoduchá obsluha a manipulácia s osivom a dosahovanie primeraných denných výkonov. Z toho vyplýva, že vysievané osivo musí byť v stanovenom počte rozmiestnené v pôde rovnomerne v horizontálnom, aj vo vertikálnom smere. Kvalitným založením porastu vytvárame základné predpoklady na dosiahnutie vysokých úrod a kvality dopestovanej produkcie. Rovnomerný porast umožňuje ďalšie kvalitné využitie mechanizačných prostriedkov pri ošetrovaní a zbere plodín.
Viac v RN č. 10
Prof. Dr. Ing. Richard Pospišil
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre