05.03.2018 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agronomický pohľad na kvalitu presnej sejby

Pri zakladaní porastov poľných plodín požadujeme od sejačiek v prvom rade rovnomerné rozmiestnenie stanoveného výsevku. Detailne povedané, kvalitná sejba sa vyznačuje dodržaním rovnakej vzdialenosti riadkov a semien v riadku pri určenej hĺbke sejby aj na nerovnom pozemku bez poškodzovania osiva.

Sejačky sú v súčasnosti univerzálne, umožňujúce výsev rôznych druhov osív bežných poľných plodín, prípadne aj aplikáciu hnojív „pod pätu“. Na výsev špeciálnych plodín (zelenina, liečivé, okrasné a tonizujúce rastliny) sa používajú jednoúčelové stroje.

Moderné sejačky sú konštrukčne vyriešené tak,  aby mali jednoduché a spoľahlivé ovládanie a rýchle nastavenie všetkých pracovných častí. Samozrejmosťou je jednoduchá obsluha a manipulácia s osivom a dosahovanie primeraných denných výkonov. Z toho vyplýva, že vysievané osivo musí byť v stanovenom počte rozmiestnené v pôde rovnomerne v horizontálnom, aj vo vertikálnom smere. Kvalitným založením porastu vytvárame základné predpoklady na dosiahnutie vysokých úrod a kvality dopestovanej produkcie.  Rovnomerný porast umožňuje ďalšie kvalitné využitie mechanizačných prostriedkov pri ošetrovaní a zbere plodín.

Viac v RN č. 10

Prof. Dr. Ing. Richard Pospišil

                                                                        Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down