Agroservis  - expozícia s hviezdou podujatia

Poľnohospodárska výstava Celoslovenské dni poľa otvorila tento rok svoje brány už po dvanástykrát. To najlepšie zo svojho portfólia predviedla odbornej i laickej verejnosti aj firma Agroservis spol. s r.o., ktorá poňala svoju expozíciu tak, ako je jej zvykom – veľkolepo. A tak sme si špičkovú techniku mohli prezrieť opäť až na troch políčkach, ktoré boli venované prevažne značkám John Deere, Kuhn, Bednar a Güttler.

Hlavnou hviezdou expozície spoločnosti Agroservis bol obilný kombajn John Deere X9 1000, ktorý sme mali možnosť vidieť na Slovensku vôbec po prvýkrát. O novinke na našom trhu, ktorá už má aj svojho majiteľa sme sa pozhovárali s produktovým manažérom spoločnosti Agroservis, Ing. Petrom Mihaľom. „Obilný kombajn John Deere X9 1000 je reakciou na stále klesajúci počet kvalifikovaných obslužných pracovníkov. Tento kombajn sa vyznačuje vysokou mierou automatizácie a vďaka technickým inováciám dokáže sledovať podmienky zberu, vyhodnocovať nečistoty a poškodenie zrna v zásobníku a na základe všetkých týchto údajov prispôsobovať svoje nastavenie. Model X9 tak dokáže aj z tej najslabšej obsluhy stroja urobiť profi kombajnistu,“ hovorí v úvode zástupca spoločnosti Agroservis, ktorý zároveň upriamil pozornosť aj na novú dvojrotorovú axiálnu koncepciu mlátenia, ktorou obilný kombajn disponuje. Axiálny systém mlátenia je v podstate „moržovanie“, čo má za následok šetrnejší jemnejší výmlat zrna a jeho menšie poškodenie. 

Na základe skúšok a meraní renomovaných inštitúcií a časopisov, ako DLG a Profi dosahuje kombajn X9 výkonnosť okolo 100 ton za hodinu. Jedná sa teda o mimoriadne výkonný obilný kombajn, ktorý môže robiť v rámci zberového dňa v podstate 24 hodín – stačí ho len dotankovať. Jeho výkonnosť súvisí s veľmi efektívnou konštrukciou stroja. „Telo celej mláťačky má 1 720 mm, čo nenájdeme u žiadneho iného obilného kombajnu na trhu. Rozdelenie toku hmoty zo šikmého dopravníka na dva rotory zabezpečuje enormnú priechodnosť stroja. Keďže sa jedná o axiálny systém mlátenia, poškodenie zrna dosahuje veľmi nízke hodnoty, ktoré sa pohybujú na úrovni pod 1 %. Mnohí poľnohospodári pozerajú len straty zrna za kombajnom, ale stratám ktoré sú spôsobené poškodením zrna nevenujú takú pozornosť, akú by mali. Poškodené zrno však tvorí takisto veľkú hodnotu, keďže sa jedná o stratu, ktorú nevieme speňažiť,“ konštatuje Ing. P. Mihaľ. Tomuto vysoko efektívnemu stroju neprekáža ani zvýšená vlhkosť slamy, i keď vlhkosť zrna musí byť pri zbere samozrejme do 14 %. Výkon motora modelu X9 1000 je 640 konských síl, ktoré dokáže pri zbere a vyprázdňovaní navýšiť o ďalších 54 koní. Plodiny sú zberané zo záberu 13,7 m, ktorý zabezpečuje nová žacia lišta s označením HD a putujú do zásobníka s objemom 14 800 litrov. 

S týmto kombajnom prišli na trh aj nové žacie stoly, ktoré už nie sú vybavené priebežnými závitovkami, ale pásmi. Vďaka tomuto riešeniu je možné efektívne všetky hustosiate plodiny vrátané repky bez potreby výmeny či prerábky žacej lišty. Podľa zástupcu spoločnosti dokáže nový žací stôl na základe testov znížiť straty zrna za žacím stolom až o 25 %, čo je úctyhodná hodnota. Všetky tieto vlastnosti by mali z kombajnu X9 robiť lídra na trhu. „Oba kombajny, ktoré máme na Slovensku do tejto chvíle predané si od nás objednala spoločnosť Donau Farm Kalná. V rámci týchto dvoch obilných kombajnov, ktoré máme predané budeme sledovať vývoj počas žatevných prác a verím, že všetko pôjde tak, ako má a náš zákazník bude s novými strojmi spokojný. Som presvedčený, že pozitívne výsledky z Českej republiky a Maďarska budeme môcť potvrdiť aj my na Slovensku,“ dodáva produktový manažér spoločnosti.

V expozícii spoločnosti sme zo zberových strojov značky John Deere mali možnosť vidieť aj ďalšieho zástupcu, inovovanú silážnu rezačku radu 8500 s výkonom 430 kW. Podľa zástupcu spoločnosti Agrosevis stroj dosahuje extrémne nízku spotrebu paliva na tonu porezanej hmoty, čo je docielené optimalizáciou prechodu hmoty cez rezačku. Všetky komponenty od vkladania, rezania až po distribúciu sú zamerané na minimalizáciu trenia. Čo sa týka rezacieho bubna, na výber majú zákazníci z rôznych konfigurácii a počtov nožov podľa toho, akú rezanku od stroja vyžadujú. Pri zbere siláže sa skúsená obsluha dokáže dostať na hodnotu niekde na úrovni 250 t/h biomasy, čo je úctyhodné pri danom výkone motora.

Manipulátory Dieci, ktoré takisto patria do portfólia spoločnosti Agroservis zastupoval v expozícii model Mini Agri 26.6. Ako jeho označenie napovedá, dokáže zdvihnúť 2,6 tony do výšky 6m metrov. Osadený je motorom Kubota s výkonom 75 koní a využíva jednorýchlostnú hydrostatickú prevodovku. Je určený predovšetkým pre farmárov operujúcich v obmedzených priestoroch či objektoch, kam sa väčšie stroje nedostanú. Výška manipulátora činí iba 195 a šírka 180 cm. Bez problémov tak prejde dvojmetrovou bránou. Rovnako ako väčšie manipulátory Dieci aj model Mini Agri 26.6 disponuje tromi režimami riadenia - iba prednej nápravy, oboch náprav alebo tzv. krabím chodom, kedy stroj ide šikmo, čo mu prepožičiava maximálnu obratnosť vychádzajúcu z  minimálneho polomeru otáčania. Napriek malým rozmerom má tento manipulátor veľkú komfortnú kabínu s dobrým výhľadom.

Špičková závesná technika

Z radu sejacích strojov vyčnievala z radu v expozícii najmä bezorbová sejačka John Deere 750A, ktorá je zaujímavou voľbou pre poľnohospodárov, ktorí sa zaoberajú touto technológiou pestovania plodín. Jedná sa o sejací stroj, ktorý je na trhu už nejakú dobu, avšak prednedávnom prešiel inováciou, kedy výrobca prišiel s novou výsevnou jednotkou ProSeries, s cieľom ešte menšieho narušenia pôdy, konzistentnejšej hĺbky výsevu, lepšieho kontaktu osiva s pôdou a vylepšeného uzavretia výsevnej drážky. Tento sejací stroj je navyše možné agregovať i s menej výkonnými traktormi, s výkonom pohybujúcim sa niekde na úrovni okolo 150 koní. Sejací stroj John Deere 750A používa osvedčený pneumatický systém na distribúciu osiva od firmy Accord, avšak na umiestnenie osiva do riadku má už svoje vlastné riešenie. Stroj sa vyznačuje vysokým prítlakom na výsevnú pätku, ktorý je hydraulicky nastaviteľný v rozpätí od 0 – 250 kg. Výsev s ním môžeme vykonávať v hĺbkach od 13 do 90 mm s rozstupom riadkov 16,6 cm a pri výsevku 1,0 - 400 kg/ha a viac.

Z ďalších značiek, ktoré firma Agroservis zastupuje bol v jej expozícii vystavený napríklad pásový zhrňovač MERGE MAXX 950, určený pre efektívnu prácu s krmovinami. Jednou z hlavných predností pásového zhrňovača Merge Maxx je zhŕňanie krmovín bez kontaminácie zeminou, a nízkym poškodením, čo je jedným z kľúčov k zvýšeniu dojivosti kráv. Čistejšia a výživnejšia zelená hmota znamená podľa zástupcov spoločnosti menšiu potrebu využitia jadrových krmív a koncentrátov.

Na záver, systém pre trvalé zatrávnenie sadov a vinohradov reprezentoval stroj Güttler Green Manager. Stroj je určený na výsev tráv do medziradia s osivom rôznej veľkosti, s možnosťou súčasného podrezania existujúceho porastu je vybavený sekciou predrezávacích diskov, radličiek a následne prizmatických valcov. V prípade valcovania má prizmatický valec schopnosť podporiť odnožovanie. Nad valcom je inštalovaný zásobník EPS 5 s možnosťou samostatného nastavenia dávky pre jeho dve komory. Z neho je dopravované drobné osivo pred valec a väčšie osivo k radličkám stroja.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down