10.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ak bude podpora, bude aj výroba cukru

Európsky sektor výroby cukru prešiel počas reformy, ktorá bola odštartovaná v roku 2006, veľkou reštrukturalizáciou. A ďalšia, o nič menšia, ho čaká už onedlho, keďže pestovatelia cukrovej repy a producenti cukru sa musia pripraviť na existenciu v prostredí bez výrobných kvót. Podľa predbežnej dohody medzi Európskym parlamentom, Radou Európy a Európskou komisiou by k zrušeniu kvót na cukor malo dôjsť po hospodárskom roku 2016/2017. O tom, ale aj o práve prebiehajúcej cukrovarníckej kampani sme hovorili s MICHALOM ABELOVIČOM, predsedom Slovenského cukrovarníckeho spolku a zároveň predsedom predstavenstva spoločnosti Považský cukor Trenčianska Teplá.

Pred pár dňami sa začala tohtoročná cukrovarnícka kampaň. S akými očakávaniami ste do nej vstúpili?
„Klimatické podmienky počas vegetácie neboli pre cukrovú repu práve ideálne, no na druhej strane, počasie nemalo na porasty až taký negatívny vplyv ako napríklad vlani. V tomto roku očakávame cukornatosť na úrovni 16 - 17 percent a hektárové výnosy by mali presiahnuť 50 ton. Pri celkovej pestovateľskej výmere bezmála 20-tisíc hektárov by sme mali pozberať viac ako milión ton cukrovej repy. Z hľadiska úrod môžeme teda hovoriť o priemernom ročníku. Suroviny na naplnenie národnej kvóty, ktorá predstavuje zhruba 112-tisíc ton cukru, bude dostatok. Okrem toho vyrobíme aj viac ako 40-tisíc ton mimokvótového cukru."

Obráťme teraz list. Súčasťou rokovaní o budúcej podobe Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ bola aj téma trhového režimu s cukrom. Najviac sa pritom hovorilo o termíne zrušenia kvót na cukor. Ako ste spokojní s dohodnutým kompromisom, teda zrušením kvót po hospodárskom roku 2016/2017?
„Podľa nás by bolo pre celý sektor lepšie, keby k zrušeniu kvót došlo až po hospodárskom roku 2019/2020, aby sme sa mohli lepšie pripraviť na obdobie bez kvót. Predĺženie jednotnej spoločnej organizácie trhu s cukrom až do tohto obdobia by zabezpečilo pre tento sektor potrebnú stabilitu a plánovanie dlhodobo udržateľného rastu, a tým aj požadovanú konkurenčnú schopnosť cukrovarníckeho odvetvia. Žiaľ, túto požiadavku, ktorú pri rokovaniach presadzovali organizácie výrobcov cukru i pestovateľov repy a ktorú podporil aj Európsky parlament, sa nám nepodarilo presadiť. Na druhej strane, aj ten dvojročný posun je lepším riešením než pôvodný návrh Európskej komisie, ktorý hovoril o zrušení kvót už v roku 2015.“

Čas pripraviť sa na nový režim bude teda kratší, zvládnete to?
„My sme, samozrejme, nečakali so založenými rukami a s prípravami na nový trhový poriadok sme začali oveľa skôr. Rozhodujúce však bude to, či v novom programovacom období dostanú pestovatelia repy adekvátnu podporu. Tá je nevyhnutná na to, aby sme na Slovensku udržali výrobu cukru aj pri bezkvótovom systéme. Rokujeme teda s ministerstvom pôdohospodárstva o tom, aby pestovatelia naďalej dostávali osobitnú platbu na cukor z I. piliera, ale vo forme viazaných priamych platieb, plus podporu na integrovanú produkciu v rámci II. piliera. Tieto dve podpory by boli garanciou pestovania cukrovej repy a zároveň aj motiváciu pre pestovateľov. A pre cukrovary to bude zasa záruka, že výroba cukru bude pre nich ekonomicky prijateľná, čo je podmienkou pre to, aby sa na Slovensku udržala výroba cukru. Treba povedať, že ministerstvo má snahu podporiť pestovateľov repy, zatiaľ však nedošlo k dohode ohľadom výšky tej podpory.“

Viac sa dočítate v 41. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down