Pestovatelia zeleniny a zemiakov majú oproti konvenčnej poľnohospodárskej výrobe niekoľkonásobne vyššie náklady na založenie a pestovanie plodín. Pestovanie zeleniny a zemiakov je taktiež výrazným spôsobom ovplyvňované poveternostnými podmienkami, najmä úhrnom prírodných zrážok, ktoré padnú na danej lokalite, v danom ročníku. Oproti roku 2022, kedy bolo extrémne suché leto, sme v roku 2023 boli konfrontovaní s nadpriemernými zrážkovými úhrnmi, ktoré sťažovali založenie úrody na jar a na jeseň jej zber.
Aktuálna situácia na poliach poukazuje na vysokú hladinu spodnej vody. Aj v roku 2023 bola vysoká zásoba zimnej vlahy, o ktorú sa zaslúžil predovšetkým na zrážky bohatý mesiac január. V južných lokalitách začal výsev zeleniny a výsadba zemiakov. Nemenej dôležitý bol priebeh leta z hľadiska teplôt a zrážok. Pestovanie konzumných zemiakov a zeleniny na Slovensku je alokované do teplejších pestovateľských oblastí s možnosťou využitia závlah, kde sa v súčasnosti vyrába viac ako polovica konzumných zemiakov a podstatná časť zeleniny. Zvyšok produkcie je rozložený v ostatných krajoch u väčších či menších pestovateľov, ktorí väčšinou nemajú prístup k závlahám. Pestovanie zeleniny a zemiakov je tak výrazným spôsobom ovplyvňované poveternostnými podmienkami, najmä úhrnom prírodných zrážok, ktoré padnú na danej lokalite, v danom ročníku. Produkcia zeleniny a zemiakov najmä v podmienkach bez závlah sa stáva viac riziková a odrádza od ich pestovania.
Podmienky máme, nevyužívame ich
Zahraničná konkurencia nespí a štáty, ktoré si uvedomili nevyhnutnosť podporovať sektor špeciálnej rastlinnej výroby (zelenina, zemiaky, ovocie, vinohrady) majú pred nami náskok. Bohužiaľ, na Slovensko ročne dovážame ročne stovky tisíc ton ovocia a zeleniny, zemiakov a hrozna, ktoré by sme si vedeli vypestovať a spracovať samiMáme dostatok pôdy, priaznivé klimatické podmienky, slovenský spotrebiteľ má záujem o slovenskú produkciu a máme aj exportné možnosti, napríklad v cibuli, čerešniach, jablkách.. Bohužiaľ, čísla za posledné roky poukazujú na rastúci dovoz zo zahraničia, čo sa veľmi negatívne prejavuje na salde zahraničného obchodu. Niektoré druhy zeleniny a ovocia nedokáže dodávať na trh celoročne, ani ich skladovať, preto je dovoz nevyhnutný. Čo je ale podstatné, nedovážať to, čo si dokážeme sami doma vypestovať a skladovať.
Zelenina
V roku 2022 bola zelenina vysiata, resp. vysadená na výmere 8 120 hektárov, zberová plocha zeleniny na ornej pôde v roku 2022 predstavovala 8 082 hektárov. Počet pestovateľov zeleniny sa medziročne zvýšil o 31 subjektov na 334 pestovateľov, najvyšší podiel z nich, 47 percent, hospodáril na výmerách od 1 do 10 hektárov, t. j. 6,7 percenta z celkovej osevnej plochy zeleniny. Pestovatelia zeleniny nad 100 hektárov výmery osiatej zeleninou predstavujú chrbtovú kosť zeleninárstva, keďže pestujú zeleninu na viac ako 61 percentách z celkovej výmery zeleniny. Vzhľadom na technické a technologické vybavenie dokážu väčší pestovatelia pružne reagovať na dopyt na trhu a dokážu byť rovnocennými partnermi na rokovania s obchodnými reťazcami. Ak keď treba pozitívne hodnotiť nárast počtu pestovateľov zeleniny, stále je to jeden z hlavných problémov zeleninárstva. V porovnaní s rokom 2021 sa výmera zberovej plochy pestovateľov zeleniny na ornej pôde zvýšila o 3,6 percenta, t. j. o 281 hektárov. Na celkovej výmere bola dosiahnutá produkcia 133 547 ton zeleniny, t. j. medziročný pokles o 9,6 percenta. Rozloha zakrytých plôch pre pestovanie zeleniny predstavovala 73,7 hektárov a urodilo sa na nej 18 950 ton zeleniny, čo bolo o 5 014 ton (- 20,9 percenta) menej ako rok predtým. Produkciu zo zakrytých plôch tvorili hlavne konzumné rajčiaky (77 percent) a šalátové uhorky (20 percent).
Dlhodobo nízka spotreba
Spotreba zeleniny a zeleninových výrobkov na obyvateľa je na Slovensku dlhodobo nízka. Spotreba čerstvej zeleniny sa medziročne znížila o 4,3 percenta na 68,6 kg a spotreba zeleniny a zeleninových výrobkov (v hodnote čerstvej zeleniny) taktiež poklesla o 3 percentá na 101,4 kg.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.