12.03.2024 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aké budú ceny repky, aj ostatných komodít v roku 2024?

"Sezóna 2022/2023 bola bohatá na zrážky, hneď v auguste spadlo cez 100 milimetrov zrážok, tie pokračovali aj v zime a pretrvali až na jar. Boli to podmienky, ktoré pozitívne ovplyvnili úrody repky, ktorá je daná stavom porastu na jeseň. Produkcia a úroda repky na Slovensku sa v posledných siedmych rokoch stabilizovala, ako aj pestovateľská plocha na cca 140 až 150 tisíc hektárov.“

Uviedol Ing. Martin Volf, riaditeľ českého Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) počas odbornej konferencie spoločnosti Cortev Agriscience Slovakia, s. r. o., v Nitre.

Po začatí vojny na Ukrajine v roku 2022 ceny za repku dramaticky vyskočili na 600, 800 až 1000 eur za tonu. V roku 2023 nastala opačná situácia, kedy ceny spadli až na súčasných cca 430 euro za tonu (cena na burze). Ukrajina ako silná poľnohospodárska krajina pred vojnou exportovala 50- až 60 miliónov ton komodít, tak vyexportovala 33 miliónov ton. Geopolitická situácia spôsobila, že takmer všetka produkcia obilnín skončila v EÚ: 50 percent kukurice, 25 percent pšenice, repky ako zvyčajne 3 - 4 milióny ton, taktiež slnečnice, a ďalších. Do Afriky sa dostalo iba 10 percent komodít. „Zásadný  problém je ten, že EÚ v rámci pomoci Ukrajine vytvorila tzv. zelené koridory cestné, železničné, lodné, čím nasmerovala export komodít do EÚ. Ukrajina stratila trhy, ktoré mala v Afrike a ktoré obsadilo Rusko. Sú to problémy, ktorými sme dnes konfrontovaní, dôsledkom ktorých sú nízke ceny komodít s predpokladom pokračovania v roku 2024,“ dodal M. Volf. 

Ceny versus výmera

EÚ v posledných piatich rokoch zvyšovala produkciu repky, zvyšovali sa ceny za repku, čo platí hlavne pre rok 2022, kedy v dobe sejby bola cena repky 350 až 700 euro za tonu, plocha repky sa zvýšila o 270 tisíc hektárov.

Najväčšími producentmi repky v roku 2023 sú Francúzsko, Nemecko a Poľsko. Rumunsko zareagovalo rýchlo na vysokú cenu repky zvýšením pestovateľskej výmery o 170 tisíc hektárov a ich produkcia dosiahla takmer 2 milióny ton repky. Slovensko vyprodukovalo v uplynulej sezóne takmer 500 tisíc ton repky. Čo sa týka hektárových úrod, sú najúspešnejšími pestovateľmi v Dánsku v priemere 3,8 tony z hektára, nasleduje Nemecko s priemerom 3,63 tony z hektára. Úspešní sú aj slovenskí pestovatelia s priemerom 3,24 tony repky z hektára. 

Situácia vo svete

Zaujímavým pestovateľom repky veľkosti plochy EÚ je Kanada, v ktorej v minulom roku dosiahla produkcia repky cez 18 miliónov ton. Vďaka tomu je druhý najväčším pestovateľom repky na svete, zároveň najväčším exportérom repy, keďže až 8 miliónov ton exportuje do sveta. Ide ale o GMO repku, ktorá zvyčajne nie je dovážaná do EÚ.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down