13.06.2022 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aké sú účinky tepelného stresu na produkčnéa reprodukčné vlastnosti hovädzieho dobytka

Stres je biologickou odpoveďou organizmu na podnet označovaný ako stresor, ktorý dokáže narušiť stále vnútorné prostredie tela, homeostázu. Na základe zmien v hormonálnej, parakrinnej a nervovej sústave stres negatívne ovplyvňuje produkčné a reprodukčné parametre dojníc a býkov.

Existuje veľa stresorov - klimatické, zvukové, transportné či napríklad vyvolané obmedzením príjmu krmiva. Stresory môžu byť tiež na úrovni psychologickej, ako je izolácia teliat po odstave, sociálna izolácia či nevhodná manipulácia so zvieratami.
Stresory môžu byť tiež klasifikované na endogénne a exogénne, a sú zodpovedné za fyziologické zmeny a zmeny v správaní zvierat. Mnoho stresorov spôsobuje fyziologické zmeny dojníc a býkov, zvieratá sú významne ovplyvnené tepelným stresom. Stres znižuje produkciu a reprodukciu hospodárskych zvierat a tým sa významným spôsobom premieta do ekonomiky ich chovu.

Ak sú zvieratá vystavené stresoru, sú aktivované stresové dráhy, ktoré navodzujú odpoveď na stres. Prvá dráha sa označuje ako sympato-adreno-medulárna (SAM), druhá zahŕňa hypotalamus, hypofýzu a kôru nadobličiek (HPA).
HPA dráha je aktivovaná ako pri akútnom, tak i chronickom strese. Pri akútnej stresovej reakcii aktivuje stresor receptory v tele a cez SAM dráhu sú vylučované dva hormóny drene nadobličiek, adrenalín a noradrenalín. Tieto dva katecholamíny navodzujú odpoveď typu ,,boj alebo útek,“ pri ktorých sa zvyšuje srdcová a dychová frekvencia, stúpa krvný tlak a naopak, klesá aktivita tráviacej sústavy.
HPA dráha stresu indukuje hypotalamus, aby produkoval kortikotropín uvoľňujúci hormón (CRH) a hormón vazopresín (VP), ktoré spôsobujú to, že adenohypofýza spúšťa produkciu adrenokortikotropného hormónu (ACTH). ACTH zaistí, že kôra nadobličiek vyprodukuje glukokortikoidy, medzi ktorými prevláda pri dobytku kortizol.
Ak je v krvi vysoká hladina kortizolu, hypotalamus ju rozozná a cez mechanizmus negatívnej spätnej väzby naopak, produkcia kortizolu klesá. Kortizol a ďalšie glukokortikoidy regulujú vyváženie anabolických a katabolických procesov v organizme zvierat pri tepelnom strese. V prípade, že tepelný stresor aktivuje HPA dráhu a spúšťa sekréciu CRH, ACTH a glukokortikoidov, je narušená sekrécia luteinizačného hormónu (LH), ktorý je tiež spúšťaný cez hypotalamo-hypofyzárnu dráhu, a súčasne rastie hladina hormónu prostaglandínu F2α (PGF2α), ktorý produkuje endometrium maternice, a hladina hypofyzárneho ACTH, čo negatívne ovplyvňuje reprodukčné vlastnosti všetkých cicavcov, včítane dobytka.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 24.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down