Hovädzí dobytok, včítane teliat, má veľmi dobre vyvinutú termoreguláciu a dobre odoláva chladu. Pri odpovedajúcej výžive a suchom ležovisku teľatá bez ujmy zvládajú i veľmi nízke teploty.
Narodené teľatá majú schopnosť udržať si stálu telesnú teplotu s malými výkyvmi aj pri ochladení prostredia. Rôzne faktory ako úroveň výživy, spôsob odchovu či návyk na teplotu prostredia a ostatné klimatické pomery môžu zónu tepelnej neutrality posúvať. Za dolnú hranicu tejto zóny sa považuje teplota -5 ºC; pri poklese teploty prostredia pod túto hranicu začne teľa výrazne zvyšovať produkciu metabolického tepla, pričom energiu si zabezpečí zvýšeným príjmom krmiva. Ak ho nemá dostatok alebo kŕmna dávka nie je plnohodnotná, musí čerpať z vlastných telových zásob.
V tomto období treba stádo neustále sledovať a najmä pri prvôstkach a pri komplikovaných pôrodoch je nutná aj odborná pomoc. Pri druhom a ďalších oteleniach bývajú pôrody zväčša spontánne, bez pomoci ošetrovateľa. Na chlad sú citlivé najmä predčasne narodené teliatka a teľatá z ťažkých pôrodov. Keďže sa rodia mokré, problémom pre ne býva najmä prievan. Takéto mláďatá by sme mali nechať matke olízať a potom dostatočne osušiť. Odporúča sa vyšúchať ich uterákom alebo suchou čistou slamou, čo súčasne podporí aj krvný obeh. Malým teliatkam alebo teľatám po ťažkom pôrode sa dokonca môže počas zimného obdobia pripevniť na telo prikrývka, ktorá znižuje tepelné straty.
Viac o chove teliat v zime si môžete prečítať v Roľníckych novinách č. 1.