Cesta ako znížiť výrobné náklady producentov mlieka, inovatívne technológie, zberový monitoring, či dopady manažmentu na výrobu siláže a ekonomiku výroby mlieka boli témami medzinárodnej konferencie, ktorú dňa 19. októbra 2016 zorganizovala spoločnosť Limagrain Central Europe, S.E. v priestoroch Výskumného ústavu Živočíšnej výroby v Nitre.
Ako znížiť výrobné náklady producentov mlieka
Benoit Delord, LGAN Europe manager z Francúzska vo svojom vstupe uviedol: „Vyrábať mlieko za súčasných ekonomických podmienok prinútilo tých, ktorí výrobu mlieka udržali, intenzívne pátrať a vyhľadávať dostupné rezervy a tieto aj využívať.“
Pre farmárov a producentov mlieka je dôležité sledovať profitabilitu podniku. Na základe štatistických údajov Európskej asociácie chovateľov dojníc (EDF, 2016) rentabilita mliečnej farmy nie je priamo závislá na cene mlieka, ale na celkových výrobných nákladoch, ktoré sa dajú ovplyvniť. Takmer 47 percent z nich predstavujú náklady na krmivá, z toho 25 percent predstavujú náklady na vlastné - doma vyrobené krmivá. Ich zníženie predstavuje jediný, rýchlo dostupný intenzifikačný faktor zlepšujúci ekonomiku výroby mlieka, ktoré môže farmár priamo ovplyvniť. Ak sa zlepší efektívnosť pestovania a výroby krmív na farme, náklady klesnú. Je to posun, ktorý zabezpečí celkovú profitabilitu podniku a čo je zvlášť dôležité – jeho konkurencieschopnosť na trhu. Je nutné sa zamerať na množstvo a kvalitu krmovín s uplatňovaním efektívnych prístupov s cieľom rentabilnejšej produkcie mlieka.
Výber hybridu a výroba siláže
Výroba kvalitnej kukuričnej siláže vyžaduje komplexný prístup, založený na výbere vhodného hybridu, pretože produkcia mlieka je založená na kvalitnom objemovom krmive. Kľúčovým faktorom je dojivosť. Dôležitú úlohu hrá koncentrácia energie a stráviteľnosť neutrálne detergentnej vlákniny (sNDV).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.