Posledné roky záhradkárom robia vrásky na čele sčerneté orechy, ktorých príčinou je malá muška - vrtivka orechová. Prvýkrát bolo napadnutie vrtivkou orechovou na Slovensku zaznamenané v roku 2018. V niektorých prípadoch bolo napadnutie také rozsiahle, že vlastníci orechového stromu sa rozhodli dokonca pre radikálne riešenie - jeho úplné odstránenie. Iní bojujú rôznymi spôsobmi, z ktorých nie všetky sú účinné a nie všetky sú aj z environmentálneho hľadiska vhodné. Na jeseň sa mnohé záhrady s orechovými stromami menia na horiace a čmudiace sa pochodne, pretože okrem sčernetých plodov sa spaľuje aj orechové lístie. Je takýto postup správny? Ako účinne bojovať proti vrtivke orechovej?
Najprv sa pozrime na bionómiu vrtivky orechovej, aby sme pochopili aké opatrenia môžu byť účinné a aké účinné vôbec nie sú. Vrtivka orechová prezimuje v štádiu kukly v pôde pod orechovým stromom. Približne začiatkom júla vyletujú dospelé jedince. Vyskytujú sa až do konca septembra s najpočetnejším výskytom v júli a v auguste. Po ôsmych dňoch od výletu sa muchy začínajú páriť. Samičky kladú vajíčka pod povrch zeleného oplodia orechov. Larvy sa z vajíčok vyliahnu o päť dní a živia sa oplodím od tri do päť týždňov. Následne larvy opúšťajú oplodie a zakuklia sa v pôde v hĺbke 10 až 15 centimetrov, kde aj prezimujú.
Aké škody spôsobuje vrtivka
Larvy nedokážu preniknúť cez škrupinu, takže jadro nepoškodzujú. Následkom poškodenia oplodia však môže dochádzať k sekundárnym infekciám baktériami a kvasinkami, ktoré spôsobujú hnedé až čierne škvrny na oplodí, ktoré splýva a môže prekryť aj celý plod. V prípade skorého napadnutia sú potom plody nevyvinuté, scvrknuté, mäkké a predčasne opadávajú.
Plán ochrany
Na jar sa odporúča postrek pôdy pod stromom prípravkami na baze entomopatogénych hub, ktoré ničia kukly škodcu v pôde. U nás je zatiaľ registrovaný prípravok na báze huby Beauveria bassiana (Bora) očakáva sa registrácia aj ďalších prípravkov na báze húb a baktérii. Tieto prípravky sa môžu aplikovať aj koncom leta – začiatkom jesene proti larvám, ktoré po dokončení vývoja padajú na pôdu a tu sa v hĺbke 5 až 10 centimetrov zakuklia.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.