07.04.2015 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako zvládnuť nevhodne zvolený termín sejby?

Často krát s postupným jarným otepľovaním začínajú viacerí pestovatelia rozmýšľať o sejbe širokoriadkových plodín, ako je slnečnica a kukurica.

Avšak mali by sme mať na pamäti, že počasie je v tomto období vrtkavé, a tak by sme do pestovateľských technológii mali zakomponovať aj stimulačné látky, ktoré nám pomôžu zdolať riziká skorej, ale aj neskorej sejby.

Nevhodný termín sejby prináša riziká

Veľkým pokušením pre pestovateľov je uskutočniť sejbu jarných plodín skôr ako sa odporúča. Realizácia skorej sejby umožňuje farmárom dosiahnuť skoršiu zrelosť a pozbierať tak úrody, v čase keď sú podmienky počasia priaznivé. Rastliny majú možnosť vyhnúť sa obdobiu sucha v kritickej fáze kvitnutia, kedy má nedostatok zrážok negatívny dopad na celkovú produkciu. So skorou sejbou sa však zároveň zvyšuje riziko výpadku jedincov z hektára. Hlavným dôvodom môže byť prudké ochladenie, prípadne nadmerné vlhko, ktoré znižuje obsah vzduchu v pôde. Oba tieto faktory spomaľujú rast klíčiacich rastlín. V prípade neskorej sejby sa rast a dozrievanie plodín predlžuje. Nízke teploty objavujúce sa ešte pred dozretím plodín sa často odrážajú v nižšej úrode a jej zhoršenej kvalite. Na základe dlhoročných pestovateľských skúsenosti sa kľúčovým, pri sejbe kukurice a slnečnice stala teplota a stav pôdy pred sejbou. Optimálne by sa mala teplota pôdy pohybovať v hĺbke sejby nad 8 °C a pôda by mala byť bez príznakov zhutnenia. Klíčiace rastliny, ktoré vzchádzajú z nadmerne utuženej pôdy značne zaostávajú v raste a ich koreňový systém je slabý.

 

Ako eliminovať tieto dôsledky?

Jednou z možností ako zdolať riziká skorej, ale aj posunutej sejby a zabezpečiť optimálny rozvoj úrodotvorných prvkov je aplikovať pred sejbou organický granulát AlgaSoil. Po jeho aplikácii sa obohacuje pôda o organickú zložku, pričom sa výrazne podporí aj činnosť mikroorganizmov. Vďaka týmto dvom faktorom je pôda prevzdušnená, pričom sa súčasne zlepšuje aj jej štruktúra. Polia s dobrou štruktúrou sa  prehrievajú rýchlejšie, čím sa urýchľuje klíčenie a vzchádzanie plodín. AlgaSoil svojim pôsobením zvyšuje množstvo živín v pôdnom roztoku a ich následnú využiteľnosť rastlinami. Morské riasy prítomné v granuláte podporujú intenzívny rast koreňov a zvyšujú odolnosť rastlín na stresové faktory prostredia. Takýmto spôsobom sme pri skorých sejbách schopní udržať požadovaný počet jedincov aj počas pôsobenia nízkych teplôt, ktoré sa zvyknú často po sejbe objavovať. V prípade posunutého termínu sejby je rozhodujúci rýchly štart a zapojenie porastu, prostredníctvom čoho môžu rastliny získať stratený čas späť.

 

Foliárna aplikácia biostimulácie a výživy kukurice

Od vytvorenia 2. listu sa otvára aplikačné okno pre použitie stimulátorov a listovej výživy. Aplikáciou produktu Alga 300++P (1 l/ha) podporíme rast koreňov do hĺbky, ale aj jemného koreňového vlásnenia, ktoré zabezpečuje vstrebávanie vody a živín tesne pod povrchom pôdy. Vďaka obsahu protistresových látok napomáha produkt rastlinám zdolávať výkyvy teplôt a prízemné mrazíky, ktoré môžu značne spomaliť rast koreňov a nadzemnej časti. V kombinácii s Alga 300++P je vhodné aplikovať prípravok Amino Total (0,5 kg/ha) s vysokým obsahom L-aminokyselín (43 %). Tento produkt zvyšuje intenzitu fotosyntézy a stimuluje rast nadzemnej biomasy. V neposlednom rade zvyšujú aminokyseliny syntézu bielkovín a pôsobia ako prírodne chelatizéry mikroprvkov. Z listovej výživy odporúčame produkt ProZinc (1 l/ha), ktorý obsahuje 130 g/l vysoko využiteľného zinku v chelátovej forme. Zinok má vo výžive kukurice nezastupiteľné miesto. Tento mikroelement je súčasťou viacerých fyziologicko-biochemických, ale aj enzýmových procesov. V prípade jeho nedostatku sa obmedzuje rast rastlín a značne sa narúša ich normálny vývin.

Foliárna aplikácia biostimulácie a výživy slnečnice

V porastoch slnečnice začíname s aplikáciou stimulátorov a listovej výživy od fázy vytvorenia 6. listu. Opäť by mala byť venovaná veľká pozornosť koreňovému systému, ktorý sa spolupodieľa na úrode nažiek, ale aj ich olejnatosti.  Pre zväčšenie objemu koreňov a jemného koreňového vlásnenia odporúčame aplikovať prípravok z čerstvých morských rias Algreen (1 l/ha). Okrem stimulácie koreňa a nadzemnej hmoty plní produkt v rastlinách aj významnú protistresovú ochranu. Od fázy vytvorenia  6. listu začína mať slnečnica zvýšené nároky na bór. Z toho dôvodu je potrebné daný prvok foliárne aplikovať a minimalizovať, tak straty na úrode. Odporúčame aplikovať bór v organicky viazanej forme prípravkom ProBoron (0,7 l/ha). Keďže sú porasty slnečnice počas vegetácie často napádané hubovými ochoreniami odporúčame aplikovať spoločne v tankmixe prírodnú prevenciu SoftGuard++ (1 l/ha). Vo farmárskej praxi si na výmere 20 ha otestoval naše produkty aj pestovateľ z južného Slovenska. V termíne 6. listu ošetril porasty prípravkom Alga 300++P (1 l/ha) spolu s listovou výživou  prípravkom ProBoron (0,7 l/ha). Táto aplikácia mu priniesla nárast úrody o 11,5 % oproti neošetrenej parcele, čo predstavovalo úrodu 2,9 t/ha (graf).

Graf: Výsledky prevádzkového pokusu so slnečnicou ročnou (2014). Lokalita: Kolárovo.: Borov

Ing. Zuzana Balátová, PhD.

Produktový manažér

Agrobiosfer, s.r.o.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down