02.03.2021 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako zvoliť vhodnú stratégiu regulácie burín v obilninách?

„Pri výbere vhodnej stratégie je vhodné zohľadniť niektoré faktory, ako sú poveternostné vplyvy (teplota, zrážky, vietor), spracovanie pôdy (hrudovitosť, množstvo pozberových zvyškov na povrchu pôdy) a spektrum burín.“

Uviedol doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., z Českej Zemědělskej Univerzity Praha počas odbornej konferencie spoločnosti Bayer.

Faktory prostredia

Zásadný vplyv na ošetrenie herbicídmi proti burinám má teplota. V prípade teplejšej jesene je účinnosť herbicídov rýchlejšia, naopak v prípade nižších teplôt - pozvoľnejšia. Nízke teploty počas zimy pozitívne ovplyvňujú účinnosť väčšiny herbicídov, najmä pri druhoch burín citlivých na nízke teploty (lipkavec, maky, výmrv repky). Podľa M. Jursíka podstatne výraznejší vplyv na ošetrenie herbicídmi má teplota na jar, pričom medzi herbicídmi je veľký rozdiel v požiadavkách na minimálne teploty, ktoré sú v rozpätí 5 až 10°C. Rozhodujúca je teplota 3 až 5 dní pred aplikáciou. „Následné ochladenie nemusí byť z pohľadu účinnosti zásadné, môže však znížiť selektivitu,“ dodal M. Jursík. Pri rastových herbicídoch sú požiadavky na minimálnu teplotu vyššie v porovnaní s herbicídmi na báze ALS inhibítorov. Na účinnosť herbicídov významne vplývajú zrážky. Zrážky začiatkom mája, ktoré prídu po suchom apríli (roky 2019, 2020) môžu napomôcť regenerácii burín a celková účinnosť môže byť na niektoré buriny výrazne znížená. Vlahové podmienky v povrchovej vrstve pôdy v počas októbra za posledné štyri roky, sú väčšinou dobré. Neplatí to pre apríli, kedy hlavne v posledných dvoch rokoch bolo zaznamenané výrazné sucho. „Uvedené musia pestovatelia zohľadniť pri voľbe stratégie v regulácii burín,“ skonštatoval M. Jursík.

Na účinnosť herbicídov má významný vplyv aj spracovanie pôdy. Ovplyvňuje hlavne účinnosť a selektivitu herbicídov aplikovaných na jeseň (napr. účinná látka diflufenican pri plytkej sejbe môže byť splavená až k osivu, môže poškodiť najmä klíčiaci jačmeň a raž). Veľké množstvo pozberových zvyškov a hrudovitosť na povrchu pôdy negatívne ovplyvňuje účinnosť pôdnych herbicídov. Dôležité je vyskytujúce sa spektrum burín, napr. lipkavec, zemedym, pichliač, pýr sú odolnejšie proti ošetreniu herbicídmi na jeseň. Odolné proti jarnému herbicídnemu ošetreniu sú fialky, veroniky, psiarka a výmrv repky.

Reštrikcie účinných látok

Vplyv na účinnú reguláciu burín majú aj pokračujúce reštrikcie účinných látok, napr. úplne zakázané sú trifluralin, isoproturon, triasulfuron, znížené dávkovanie sa týka, napr. clopyralidu, atď., pričom ako uviedol M. Jursík - znížená dávka prípravku, resp. účinnej látky už nemusí byť v regulácii burín tak efektívna.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down