01.06.2015 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuálne ošetrenie poľných plodín

Vývoj poľných plodín je tento rok oneskorený a nálet škodcov sťažený veterným počasím. Sucho obmedzilo hubové choroby obilnín, ale výrazný je vzostup napadnutia múčnatkou na jarnom jačmeni, aj výskyt listových škvrnitostí je nezanedbateľný.

signalizačná správa

Obilniny

Tento rok bol nálet imág kohútikov do obilnín sťažený veterným počasím. V jarnom jačmeni je výskyt lariev vyšší ako v pšenici. Odporúčam ošetrenie skombinovať s ošetrením proti hubovým chorobám. Ošetruje sa, ak je počet lariev 0,6 a viac na jedno steblo.

Proti kohútikom sú autorizované účinné látky cypermethrin, alpha-cypermethrin, cypermethrin+chlorpyrifos, deltamethrin, deltamethrin+thiacloprid, gamma-cyhalothrin, lambda-cyhalothrin, zeta-cypermethrin, beta-cyfluthrin a chlorpyrifos.

Strukoviny

Najvážnejším škodcom tohto obdobia je na hrachu voška hrachová. Bezkrídla živorodá samička meria 3,5 - 5,5 mm, má zelenú, niekedy červenkastú farbu. Je to najväčšia voška škodiaca na poľných plodinách. Škodí vyciciavaním štiav a vylučovaním sladkých výlučkov. Cicanie znižuje úrodu. Vyskytuje sa hniezdovito, preto je vhodné lokálne ošetrenie. Hľadať ju treba v rastových vrcholoch ukrytú medzi listami. Prah škodlivosti je 3 - 5 jedincov na jednu rastlinu. Autorizované sú pyretroidy, cypermethrin+chlorpyrifos, thiacloprid a špecialista na vošky pirimicarb.

Väčšina uvedených prípravkov účinkuje aj na obaľovača hrachového. Prezimuje, ako vyvinutá larva v zámotku, obalenom čiastočkami pôdy plytko v pôde. Kuklenie prebieha na jar, imága vylietajú koncom mája a v júni v čase tvorby kvetných pukov hrachu (v čase kvitnutia pšenice ozimnej). Imága sa živia nektárom kvetov a sladkými šťavami, ktoré vylučujú vošky. Samičky kladú vajíčka po jednom na spodnú stranu horných listov. Najväčšie kladenie vajíčok sa zhoduje s kvitnutím lipy veľkolistej. Vyliahnuté larvičky najskôr mínujú

listy, neskôr sa vžierajú do strukov, kde sa živia na povrchu semien. Dorastená larva prehrýza

v struku okrúhly otvor a spúšťa sa po vlákne, alebo po stonke dolu do pôdy. V čase zberu už väčšina lariev opustila struky. Biologickou ochranou je vypúšťanie vajíčkového parazita Trichogrammy v čase kladenia vajíčok. Postrek insekticídmi na základe signalizácie náletu obaľovača hrachového pomocou feromónového lapača DELTASTOP CN približne v čase dokvitania hrachu. Prah škodlivosti je rôzny: pri pestovaní hrachu na konzervárenské účely treba ošetrovať už pri liahnutí prvých lariev, čo zodpovedá objaveniu prvých imág v lapači. Hrach na zrno sa odporúča ošetrovať v čase masového liahnutia lariev pred ich vžieraním do strukov, čo zodpovedá počtu 5 imág vo feromónovom lapači za deň (1 – 2 týždne po vrchole náletu).

Koncom mája vyliezajú z pôdy dospelce strapky hrachovej. Je to drobný čiarkovitý hmyz veľkosti 1,4 - 1,8 mm s obrvenými krídlami. Má jednu generáciu do roka. Škodí na hrachu, fazuli, bôbe, šošovici, sóji a ďalších druhoch z čeľade vikovitých. Vyhovujú jej suché lokality. Vlhké daždivé počasie môže obmedziť množstvo strapiek. V dôsledku cicania sa deformujú stonky a vegetačné vrcholy, môžu zasychať a opadávať kvety, poškodené listy majú striebristé škvrny a deformujú sa. Na hrachu je orientačné kritické číslo 20 vajíčok alebo vyliahnutých lariev na 10 kvetných pukov. Autorizované sú len do bôbu prípravky na báze pyretroidov a tau-fluvalinate.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down