Odborný seminár určený pestovateľom zemiakov zorganizovala v Senci spoločnosť Syngenta Slovakia. Témy podujatia boli upriamené na aktuálnu situáciu v pestovaní zemiakov na Slovensku, na riešenia v ochrane porastov v kontexte s reštriktívnymi opatreniami zameranými na účinné látky zo strany európskej komisie.
Aktuálnu situáciu v pestovaní zemiakov na Slovensku zhodnotil Ing. Marián Tokár z ÚKSÚP-u, skúšobná stanica Spišská Belá.
V roku 2019 evidoval Štatistický úrad SR pestovateľskú výmeru zemiakov na 8 223,18 hektára, čo znamená medziročný nárast pestovateľských plôch o 4,5 percenta (352,97 hektára). Sadivo zemiakov sa pestovalo na 382 hektároch. Takmer polovicu z tejto výmery obhospodarujú pestovatelia s pestovateľskou plochou do 0,7 hektára. Domáca produkcia zemiakov pokryla potravinársku spotrebu na úrovni 59,3 percenta a výrobu sadivových zemiakov zhruba na 25 percent.
Čo sa týka krajov, najviac zemiakov sa pestuje v Prešovskom kraji - na takmer 2 000 hektároch, pri priemernej hektárovej úrode 21 ton v roku 2019. Avšak až dve tretiny z celkovej produkcie zemiakov je dopestovaných v repnej a kukuričnej výrobnej oblasti, do 400 metrov nad morom. Podľa M. Tokára to nie je dobrý stav, pretože na podstatnej časti tejto výmery nie sú vybudované, resp. funkčné závlahy.
Vplyv priebehu počasia v roku 2019
Minuloročná pestovateľská sezóna bola poznamenaná nerovnomerným rozložením zrážok. Suchší mesiac apríl vytvoril optimálne podmienky pre výsadbu konzumných zemiakov v teplejších oblastiach Slovenska. Naopak, daždivý máj oddialil ukončenie výsadby množiteľských plôch v severnejších pestovateľských oblastiach. Od druhej polovice júna skoršie odrody začali v dôsledku sucha predčasne kvitnúť. Navyše vysoké denné teploty nad 30°C negatívne ovplyvnili výšku porastov, ich zapojenie a následne a slabšiu inicializáciu hľúz pod trsom. Obdobie sucha trvalo do polovice júla. Výdatné zrážky v auguste podporili rast neskorších odrôd hľúz ako aj celkový nárast úrody. Podľa M. Tokára bol pestovateľský rok 2019 rokom výkyvov a extrémov v priebehu počasia ako v zrážkach tak teplotách, ktoré významným spôsobom limitovali vegetáciu zemiakov.
Škodliví činitelia
Suchšie počasie počas vegetácie obmedzilo podmienky pre šírenie plesni zemiakovej, avšak vysoké denné a nočné teploty bez zrážok urýchlili výskyt a následne škodlivosť pásavky zemiakovej. Najmä v teplejších lokalitách bolo potrebné proti pásavke pomerne skoro zasiahnuť (skúšobné stanice Veľký Meder 31. mája 2019, Beluša 26. mája 2019). Vysoký tlak živočíšnych škodcov počas leta sa prejavil aj na zvýšenom výskyte vírusových ochorení. Z nich stolbur zemiaka sa v posledných rokoch stal jednou z najzávažnejších chorôb zemiakov - zvyšuje náklady na pestovanie najmä v teplejších pestovateľských oblastiach.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.