21.01.2022 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Alternatívne obilniny nielen do ekologického hospodárstva

V súvislosti s jarnými obilninami môžeme čiastočne hovoriť i o alternatívnych plodinách, ktoré čiastočne nahrádzajú, rozširujú a dopĺňajú sortiment pestovaných plodín a prispievajú k rozšíreniu potravinárskej produkcie. Väčšina plodín sa vyznačuje špecifickými vlastnosťami kvality (chuťové, nutričné, zdravotné a pod.). Alternatívne plodiny väčšinou nedosahujú veľmi vysoké úrody, ale obyčajne sú menej náročné na intenzifikačné vstupy. Preto nachádzajú uplatnenie v ekologickom a integrovanom systéme pestovania plodín a v menej priaznivých pôdnych a klimatických oblastiach, ktoré sú menej vhodné pre pestovanie tržných plodín.

Alternatívne plodiny sa môžu využívať na účely potravinárske ale aj priemyselné. Potravinárske alternatívne plodiny sú doplnkové, maloobjemové plodiny a ich pestovanie sa predpokladá v menej produkčných oblastiach. Z jarných obilnín k nim môžeme zaradiť pšenicu jednozrnovú, pšenicu dvojzrnovú, jačmeň nahý. Tieto pšenice však nie sú u nás bežné.

Pšenica jednozrnová a dvojzrnová

Ako uvádzajú kolegovia zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, pšenica jednozrnová sa pestovala v našej oblasti ešte pred pestovaním pšenice letnej. Vyznačuje sa vysokou kvalitou zrna (vysoký obsah proteínu a niektorých minerálnych látok). Je vhodná pre výrobu nekysnutých múčnikov. Naklíčené zrná sa môžu využívať v makrobiotickej výžive. Je diploidná, plevnatá, pestujú sa predovšetkým jarné formy. Má vysoké lámavé steblo. Nie je náročná na pôdne a klimatické podmienky a môže sa pestovať aj v podhorských oblastiach. Na predplodinu nie je náročná. Príprava pôdy a sejba je ako pre pšenicu letnú. Odporúča sa vysievať 3 až 3,5 milióna klíčivých zŕn na hektár. Ochranu rastlín je potrebné zamerať na likvidáciu burín, ale ošetrenie fungicídmi nepotrebuje. Zberá sa v plnej zrelosti upraveným kombajnom. Zrno sa uskladňuje nevylúpané a upravuje sa až pred použitím. Náklady na pestovanie sú nižšie, ale dosahuje iba 50 percent z úrod bežne pestovanej pšenice. Výhodou sú zmluvy s odberateľmi za biokvalitu produkcie.

Pestovanie pšenice dvojzrnovej pretrvalo v extenzívnych podmienkach do dnešných čias.. Používa sa na nekysnuté výrobky. Pestujú sa jarné formy. Klas je hustý a zrno plevnaté. Na pestovanie nie je náročná. V ČR majú jarnú odrodu Rudico s podielom pliev 20 percent. Zrno obsahuje 19 - 20 percent hrubého proteínu a 45 percent lepku. Pestovanie je ako pri pšenici jednozrnovej. Lepšie konkuruje burinám. Po zbere je potrebné dosúšanie zrna. Pred použitím sa robí vylupovanie z pliev. Odporúča sa do ekologického hospodárstva.

Jačmeň nahý

Jačmeň nahý je známy v celej Európe. V súčasnosti sa zvyšuje dopyt v Kanade, Amerike a Austrálii a v niektorých európskych štátoch (Nemecko). V ČR sa pestuje v ekologickom poľnohospodárstve. Zrno jačmeňa nahého obsahuje sacharidy (74 - 78 percent), bielkoviny (8 - 18 percent), tuky (2 - 3 percentá), vitamíny (skupiny B a E, kyselina pantoténová, listová, biotin), minerálne látky (fosfor, vápnik, draslík, horčík, železo a selén), je vynikajúcim zdrojom rozpustnej vlákniny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down