Vplyv makroekonomických faktorov na agropotravinársky trh krajín bývalého Sovietskeho zväzu je predmetom štúdie, ktorú nedávno uverejnila Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
RÍM. Štúdia o agropotravinárskej obchodnej politike tzv. postsovietskych krajín na obdobie 2015 - 2016 je každoročná správa, ktorá vzniká od roku 2014 ako výsledok spolupráce medzi FAO a organizáciou Agricultural Trade Expert Network of Europe and Central Asia.
Agropotravinársky trh v tomto regióne je považovaný za veľmi citlivý na cenové šoky akéhokoľvek druhu, najmä na výkyvy v menových kurzoch a v cenách energii. Zverejnená štúdia poukazuje na to, že makroekonomická nestabilita, komplikovaná geopolitická situácia a klesajúce ceny ropy boli prekážkou v rozvoji trhu a viedli ku zvyšovaniu cien potravín.
Skúmali dynamiku exportu
FAO analyzovala dynamiku importu a exportu agropotravinárskych produktov v dvanástich postsovietskych krajinách, konkrétne v Azerbajdžane, Arménsku, Bielorusku, Gruzínsku, Kazachstane, Kirgizsku, Moldavskej republike, v Ruskej federácii, Tadžikistane, Turkmenistane, Uzbekistane a na Ukrajine.
Správa tiež zostavila prehľad členstiev jednotlivých krajín v obchodných dohodách a zaznamenávala zmeny v poľnohospodárskych obchodných politikách a v poľnohospodárskych podporných programoch.
Spomalený ekonomický rast v spomenutých krajinách bol sprevádzaný poklesom hodnoty národných mien voči americkému doláru a euru. Dôsledkom toho bol nárast cien potravín na vnútorných trhoch, nakoľko podľa zistení štúdie je veľká časť potravín v týchto krajinách importovaná.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)