Slovenské ovocinárstvo prešlo v posledných desaťročiach veľkými zmenami – od zmeny pestovateľských systémov až po prispôsobenie sa marketingu vo virtuálnom svete. Posledné dva roky sú plné paradoxov: ovocinári dopestovali v roku 2018 rekordné úrody, z ktorých však pre nedostatok pracovných síl nedokázali pozberať až 23 percent a ovocie skončilo na zemi a bolo zaradené do kolobehu prírody.
Súčasných ovocinárov na Slovensku môžeme vidieť takpovediac v štyroch rozmeroch. Sú tu malí lokálni pestovatelia ovocia – producenti, ktorí dodávajú ovocie na regionálny trh. Ďalej je tu skupina producentov, ktorí produkujú špičkové ovocie a špičkový biologický materiál. A taktiež tu máme ďalšiu skupinu producentov – „neproducentov“, čo sú iba takzvaní ovocinári, ktorí sa zameriavajú na poberanie dotácií. Na jednej strane teda v rámci Európy disponujeme vysoko kvalitnými odborníkmi na vysokej odbornej úrovni, na strane druhej je tu stále ešte veľa registrovaných producentov, ktorí však viac – menej ovocie neprodukujú a teda nedodávajú na trh. V posledných rokoch sa tu profiluje stále väčšia skupinka predovšetkým drobných ovocinárov, ktorí pestujú ovocie pre potešenie, prípadne samozásobenie, alebo z titulu tradície, či zachovania genofondov starých odrôd, kedy tieto sady plnia hlavne funkciu krajinotvorby.
V tomto príspevku sa pozrieme na slovenské ovocinárstvo cez čísla. Údaje boli použité zo Situačnej a výhľadovej správy Ovocie a zelenina, ktorú každoročne vydáva Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) – Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva (VÚEPP).
Základný prehľad
Na Slovensku je evidovaných okolo 450 producentov ovocia, ktorí obhospodarujú cca 6700 hektárov ovocných sadov. Výmery ovocných sadov na Slovensku majú klesajúci vývoj. V 90-tych rokoch minulého storočia boli na úrovni okolo 16 000 hektárov, dnes je to takmer o 10 tisíc hektárov menej. Neznamená to však, že sa ovocné sady iba likvidujú, znamená to, že obnova sadov je pomalšia – priemerne sa každý rok vysadí okolo 200 hektárov nových výsadieb.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.