Výskyty bakteriózy Acidovorax citrulli (baktériová škvrnitosť plodov tekvicovitých) boli v obmedzenej miere zistené napríklad v Grécku, Taliansku, Maďarsku, Holandsku a Turecku.
Hlavnými hostiteľskými rastlinami významnými aj pre Slovenskú republiku sú dyňa červená, melón cukrový, uhorka siata, tekvica muškátová a tekvica obyčajná pravá (špargľová) alebo patizónová. Prvými symptómami napadnutia mladých rastlín dyne červenej sú vodou nasiaknuté oblasti, ktoré sa vytvárajú na spodnej strane klíčnych listov a listov (tzv. prvotné lézie). Tie časom nekrotizujú a v prípade ich rozšírenia na vodivé pletivá dochádza k ich nekróze. V takomto prípade mladá rastlina hynie.
Malé, nepravidelné, vodou nasiaknuté lézie, ktoré sa neskôr rozširujú na tmavé olivovozelené škvrny s nepravidelnými okrajmi, sú typické pre plody dyne červenej. V tomto priebehu štádia ešte lézie nezasahujú do dužiny dyne. Neskôr sa pôvodné miesta infekcie môžu stať nekrotickými. Prechod baktérie do vnútra dyne spôsobuje hnilobu plodu. Ďalším z príznakov je výtok lepkavého, jasne oranžového alebo šumivého bakteriálneho exudátu z hnijúcej dyne.
Viac sa dočítate v článku Ing. Ivany Horváthovej z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - v Roľníckych novinách č. 8.