Odborná konferencia spoločnosti Bayer, ktorá sa uskutočnila 16. januára 2024 v tradičnom formáte v priestoroch Agrokomplexu v Nitre, sa tešila veľkému záujmu pestovateľov najmä zo západného Slovenska. V centre pozornosti boli aktuálne témy zamerané na efektívne používanie herbicídov v kukurici a v ďalších širokoriadkových plodinách, ako aj hustosiatych obilninách vrátane možností antirezistentnej stratégie postavenej na kľúčových prípravkoch spoločnosti Bayer. Taktiež zaujala komplexne postavená ponuka hybridov repky a kukurice značky DEKALB pokrývajúca všetky skorostné skupiny.
Integrovaná ponuka pre rok 2024
Hostí podujatia privítal Ing. Vladimír Fúzik, obchodný manažér spoločnosti Bayer pre Slovenskú republiku. Spoločnosť Bayer vstupuje do roku 2024 s tromi divíziami so zámerom pokračovať v napĺňaní svojich stratégií a vízií. Konkrétne divízia pre poľnohospodárstvo "Crop Science" pomáha poľnohospodárom podieľať sa na výrobe zdravých a bezpečných potravín v zmysle motta "Zdravie pre každého hlad pre nikoho". Postavenie divízie Crop Science je významné - na koncerne sa aktívami podieľa 45 percentami. Je to vďaka akvizícii spoločnosti Monsanto, čo sa odzrkadlilo v strategických zámeroch spoločnosti Bayer. V roku 2022 investovala do výskumu a vývoja nových produktov takmer tri miliardy eur, čo je značná časť z dosiahnutého ročného obratu na úrovni okolo 25 miliárd eur.
V. Fúzik upozornil, že nároky sa pri registrovaní nových produktov, resp. nových účinných látok stále stupňujú, nielen na biologickú účinnosť prípravkov, ale aj z hľadiska administratívy, legislatívy a finančných požiadaviek. „Kým pred niekoľkými rokmi vývoj nového prípravku a jeho uvedenie na trh trvalo približne osem rokov, tak dnes je to minimálne desať rokov aj viac. Dôraz sa kladie hlavne na bezpečnosť produktov z pohľadu ľudí a životného prostredia,“ dodal V. Fúzik. V súčasnosti spoločnosť Bayer vlastní takmer sto účinných látok, ktoré tvoria bázu pre viac ako 2 000 rôznych prípravkov nastavených pre rozmanité podmienky, resp. oblasti sveta. Aktuálne pre slovenský trh je v ponuke takmer 60 prípravkov, ktoré pokrývajú všetky oblasti ochrany plodín: moridlá, herbicídy, fungicídy, insekticídy vrátane pomocných prípravkov a regulátorov rastu. V posledných rokoch do portfólia pribudli biologické prípravky pre ekologické poľnohospodárstvo.
Podobne v osivách, konkrétne v šľachtení kukurice má spoločnosť Bayer prostredníctvom svojej značky Dekalb viac ako storočnú históriu. Pre nastávajúcu sezónu má v ponuke pre slovenský trh 28 hybridov kukurice na zrno, siláž, výrobu bioplynu, tiež waxy kukurice, ktorými pokrýva všetky skorostné skupiny. Ako uviedol V. Fúzik patria k špičkovým hybridom kukurice na trhu. V spoločnosti Bayer tiež obmenili portfólio repky, napr. zaradením perspektívnych hybridov DK Excited a DK Exbury, ktoré doplnil najnovší DK Exaura. Príspevkom spoločnosti Bayer k zjednodušeniu práci v praxi s cieľom napomôcť lepšie a presnejšie vykonávať monitoring škodcov v porastoch je nový digitálny žltý lapač "Magic Trap“.
Rezistencia burín je realitou
„Rezistencia burín na Slovensku je realitou,“ uviedol Ing. Peter Serdahely, zástupca spoločnosti Bayer. Skonštatoval, že v ochrane proti burinám majú ALS inhibítory vysoké zastúpenie a prispievajú k tomu aj herbicídne tolerantné plodiny. V praxi je ochrana často realizovaná proti prerasteným burinám a to z viacerých príčin, napr. v jarných širokoriadkových plodinách pestovatelia čakajú na vzídenie čo najväčšieho počtu burín. Tie druhy, ktoré vzchádzajú na jar ako prvé, napr. mrlíky, bývajú prerastené, dôsledkom čoho nie sú neskoršou aplikáciou spoľahlivo zničené, ale len potlačené, sú schopné vytvoriť semená, čo je cesta pre postupné vytvorenie rezistentnej populácie. P. Serdahely odporúča pri aplikáciách zamerať sa na najproblémovejšie druhy burín na danom pozemku, realizovať delenú aplikáciu prípravku/ov a zamerať sa na rastové fázy burín. V rámci sledovania vývoja rezistencie burín na pozemku považuje za dôležité všímať si aký efekt dosiahlo ošetrenie, aká tam bola účinnosť na buriny a to nielen dva týždne po aplikácii. S trvácimi druhmi burín na strnisku si poradí osvedčený Roundup. V prípade nízkej účinnosti aplikovaného prípravku zamyslieť sa nad dávkovaním, aké podmienky prevládali v čase ošetrovania, napr. či bolo sucho. Treba brať aj zreteľ na to, že buriny môžu byť odolnejšie proti aplikovanému herbicídu, zvlášť ak bol opakovane používaný. Striedanie plodín v rámci osevného postupu by malo pozitívne vplývať na obmedzenie jednotlivých druhov burín. Nezanedbateľná je hygiena techniky, najmä zberovej pri jej presune z inej oblasti, plochy. Rovnako aj hygiena pozemkov, ak sa tam začnú šíriť nové druhy burín, napr. stoklasy od okrajov ciest a priekop. Ohniská burín odporúča včas zlikvidovať.
Efektívne v ochrane obilnín
Z osvedčených prípravkov P. Serdahely odporučil Cougar® Forte, ktorý vďaka dlhodobému reziduálnemu pôsobeniu spoľahlivo likviduje fialky, veroniky a hluchavky, taktiež pakosty a zemedym lekársky, z trávovitých burín hlavne metličku obyčajnú.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.