Až 80 percent z celosvetovej produkcie sóje tvorí geneticky modifikovaná (GM) sója. Na Slovensku sa síce žiadna GM plodina na komerčné účely nepestuje, ale kvôli nedostatočnej domácej produkcii sa veľká časť sóje dováža zo zahraničia. Takto sa na Slovensko dostane aj GM sója, určená na skrmovanie hospodárskymi zvieratami. Vy nie ste spokojní s touto skutočnosťou. Prečo ju chcete zmeniť? Na túto a ďalšie otázky odpovedá MARIAN UHRÍK, predseda Predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKS a OS).
"Konštatovanie, vyjadrené vo vašej otázke, zodpovedá pravde. Nejde tu však len o pestovanú sóju. Posledný údaj hovorí, že v roku 2015 dosiahli pestovateľské plochy GM plodín na svete viac ako 180 miliónov hektárov. Nebola to však len sója - tej bolo síce najviac, ale nakoniec to bola aj kukurica v USA, bavlník a repka v Indii a v Kanade. V súčasnosti sú lídrom v pestovaní GM plodín USA, Brazília a Argentína. A vďačia za to najmä sóji. Veľké pestovateľské plochy, osiate hospodárskymi GM plodinami, majú aj Kanada a India.
Pre ozrejmenie čitateľom uvediem krátku charakteristiku geneticky modifikovaného organizmu (GMO). “Ide o cielený proces, kedy do DNA rastliny vnesieme konkrétny gén, respektíve konkrétne gény, prípadne niektoré z nich v danom okamihu deaktivujeme. Okamžite tak dochádza ku zmene DNA organizmu za účelom zmeniť, zlepšiť alebo eliminovať negatívne vlastnosti konkrétnej rastliny“.
Je faktom, že takýto zásah, respektíve jeho výsledok, má mnoho zástancov, ale má aj mnoho odporcov. Existuje množstvo štúdií za, respektíve proti takýmto zásahom. Európska únia však kladie veľký dôraz na bezpečnosť a na zdravotnú nezávadnosť potravín. Aj v dôsledku množstva potravinových škandálov zaviedla princíp tzv. predbežnej opatrnosti. Jednoducho povedané, na to, čo nie je na 100 percent bezpečné a z tohto pohľadu overené, na to sa vzťahuje táto premisa. Ja sa prikláňam k tejto praxi, lebo neviem, ako budú na tento fakt reagovať ďalšie generácie a kvalita nášho životného prostredia."
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)