06.04.2021 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Bez poľnohospodárov - žiadne jedlo"

V znamení výziev a zmien sa niesla prvá on-line odborná konferencia spoločnosti Syngenta pod výstižným sloganom „Bez poľnohospodárov - žiadne jedlo“. Prvenstvo mala aj v tom, že bola súčasne sledovaná divákmi v Česku aj na Slovensku. Ako na konferencii viackrát zaznelo, pestovanie plodín je stále náročnejšie najmä v dôsledku klimatickej zmeny, obmedzovaniu účinných látok v ochrane rastlín, či narastajúcich rezistencií. Odpoveďou na uvedené sú inovatívne technológie s cieľom napomôcť pestovateľom v riešení ich problémov v čoraz zložitejších výrobných podmienkach.

Divákov podujatia privítal Marek Luczak, generálny riaditeľ spoločnosti Syngenta, ktorých pozdravil aj pri príležitosti 20 rokov pôsobenia spoločnosti na slovenskom trhu: „Stretávame sa pod heslom: Bez poľnohospodárov - žiadne jedlo, s cieľom poukázať akú vážnu úlohu zohrávajú poľnohospodári a celá prvovýroba v ľudskej spoločnosti. Dorábanie produkcie nie je samozrejmosťou v čoraz komplikovanejších prírodných ale aj ekonomických podmienkach. Najmä v situácii celosvetovej pandémie je bezpečnosť potravín o to dôležitejšia.“ Poukázal na stratégiu Green Deal, ktorá na prvovýrobu kladie náročné požiadavky a obmedzenia, ktoré sú síce správne, ale ťažšie realizovateľné.  Za spoločnosť Syngenta vyjadril podporu poľnohospodárom v ich úsilí zlepšiť vnímanie spoločnosťou, hlavne v zvládnutí environmentálnych požiadaviek. V rámci „Plánu úspešného rozvoja“ s dôrazom na bezpečnosť spotrebiteľa, ale aj užívateľa, spoločnosť Syngenta každoročne prináša nové prípravky pre ochranu rastlín a nie je tomu inak ani v sezóne 2021.

Ošetrenie na mieru

Na uvedené nadviazala Mgr. Katarína Dikáczová, kampaňová manažérka pre prípravky na ochranu rastlín spoločnosti Syngenta Slovensko, ktorá ako prvý predstavila v minulom roku uvedený Unix® 75 WG s účinnou látkou cyprodinil. Je špecialistom na pravý steblolam, má veľmi dobrý vedľajší účinok na fuzariózy bázy stebla a na listové choroby ako sú múčnatka trávová, hnedá a rynchospóriová škvrnitosť jačmeňa a helmintosporióza pšenice. Vyznačuje sa preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom. Registrovaný je do pšenice ozimnej a jačmeňa ozimného v dávke 0,7 až 1 kg na hektár. Razantný účinok prípravku zaručuje systémový pohyb xylémom ošetrovanej rastliny, v bránení prieniku mycélia húb do rastliny, pričom po napadnutí narušuje rast mycélia patogéna. Pri ošetrení pšenice sa aplikácia odporúča od rastovej fázy predlžovania stebla do druhého kolienka (BBCH 30 - 32). Tento termín ošetrenia je aj najvhodnejší pre ošetrenie proti steblolamu. Proti listovým chorobám jačmeňa je najvhodnejší termín ošetrenia v BBCH 30 až 51. K dispozícii pre pestovateľov je v balíčku s pestovateľsky etablovaným regulátorom rastu Moddus® – pod názvom Unix® Moddus® Pack. Benefitom kombinácie je možnosť fungicídneho ošetrenia a zároveň regulácie a podpory koreňového systému v jednom termíne.

Novinky roku 2021

Portfólio prípravkov pre nastávajúcu sezónu rozšíril nový fungicíd Archer®. Ako K. Dikáczová zdôraznila, značka Archer® je pestovateľom roky dobre známa vďaka úspešnému Archer® Turbo, ktorý však obsahoval už dnes zakázanú účinnú látku propiconazole.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down