15.03.2013 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bič plieska až na konci

Podľa kalendára máme síce ešte stále zimu, ale jarné poľnohospodárske práce sú vďaka jarnému počasiu, ktoré u nás vládlo začiatkom marca, v plnom prúde. V južnejších oblastiach Slovenska už poľnohospodárske stroje vo veľkom brázdia polia; pripravujú pôdu, sejú či hnoja. A ako vyplýva aj z našej ankety, za pár dní roľníci toho stihli naozaj dosť.

ĽUBOMÍR MIŠKOLCI, predseda PD Radošinka Veľké Ripňany (okres Topoľčany):
„S jarnými prácami sme začali začiatkom marca, a to nitratáciou ozimín. Prihnojovanie 900 hektárov ozimnej pšenice a 500 hektárov repky sme zvládli do konca uplynulého týždňa. Prácu nám výrazne uľahčilo a urýchlilo nové veľkoobjemové rozmetadlo hnojív. To vďaka zásobníku na osem ton hnojiva dokáže na jedno vyjdenie do poľa urobiť veľký kus práce. Okrem neho sme využívali aj dve nesené rozmetadlá. Pokiaľ ide o sejbu jarín, do 13. – 14. marca ba sme mali mať v zemi aj celú plánovanú výmeru jarného jačmeňa, ktorá predstavuje zhruba 700 hektárov. No a na budúci týždeň by sme chceli začať so sejbou cukrovej repy, pre ktorú sme vyčlenili 140 hektárov.
Musím povedať, že počasie nám zatiaľ praje. Jarné práce idú plynule a bez vážnejších problémov. Spokojní môžeme byť aj s tým, ako prezimovali oziminy. Porasty sú v dobrom stave, dobre zapojené a dávajú predpoklad sľubnej úrody. Verím, že príroda nám bude tento rok priaznivo naklonená a ani v ďalšom období nás nepostihnú extrémne výkyvy počasia. Vlani sme práve kvôli extrémnemu suchu zaznamenali až 50-percentný výpadok úrody repky a zhruba 35-percentný pokles úrod jačmeňa i pšenice.“

MILAN HALMEŠ, predseda PD Žemberovce (okres Levice):
„S prihnojovaním porastov ozimín sme začali začiatkom mesiaca a do 8. marca sme boli hotoví. Celkovo ide asi o 1400 hektárov porastov ozimnej pšenice, repky, raže a ozimného jačmeňa. Neprihnojených nám ostalo ešte nejakých 120 hektárov. Ide o parcely, kde sa kvôli vlhkosti nedalo vstúpiť. Vďaka priaznivému počasiu sme prihnojovanie zvládli bez toho, aby sme museli využiť letecké služby. Okrem toho sme stihli ošetriť proti burinám aj porasty lucerny. Čo sa týka sejby, jarný jačmeň nepestujeme, takže ako prvý príde na rad ovos, pre ktorý máme vyčlenených 120 hektárov. No a keďže u nás cez víkend napršalo asi 20 milimetrov, tak so sejbou začneme, ak to počasie dovolí, až koncom tohto týždňa.
Porasty ozimín sú v dobrom kondičnom stave a vidno na nich už aj účinok jarného prihnojenia. Príjemne nás prekvapila ozimná repka, ktorá zimu zvládla veľmi dobre, a to aj napriek tomu, že v čase jej sejby boli u nás mimoriadne ťažké podmienky. Našťastie, potom prišla teplá a daždivá jeseň, a to porastom repky výrazne pomohlo. Zima porasty nepoškodila a aj jarné počasie je nám zatiaľ priaznivo naklonené. Dúfame, že to vydrží a že sa dočkáme dobrej úrody. No ako sa hovorí, bič plieska až na konci.“

ŠTEFAN VÉGH, predseda PD Okoč – Sokolec (okres Dunajská Streda):
„Jarné práce sa u nás začali v druhej polovici minulého týždňa. Prihnojujeme porasty ozimnej pšenice, ktorú máme na 450 hektároch, ako aj lucernu. Jarný jačmeň by sme mali zasiať na 120 hektároch. Ak vydrží počasie, tak do stredy – štvrtku tohto týždňa by sme túto fázu prác mali mať za sebou. Všetky tieto práce pritom zvládame vlastnými silami. Koncom marca potom príde na rad sejba slnečnice a následne aj kukurice. Tieto dve plodiny zaberú plochu okolo tisíc hektárov, pričom celkovo obhospodarujeme 2 400 hektárov pôdy.
Porasty ozimnej pšenice sú v dobrom stave a sme s nimi spokojní. Len aby sa doterajší priaznivý vývoj počasia udržal aj naďalej. Kým počasie nás potešilo, dodávatelia vstupov už menej. Ceny hnojív i osív medziročne stúpli o 5 – 10 percent. A v prípade chemických ochranných prostriedkov sa zasa hovorí o 2- až 3-percentnom raste cien.“

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down