29.09.2023 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bôb obyčajný – tradičná, takmer zabudnutá plodina (II.)

K tradičným plodinám, ktoré v poslednom období vypadli z osevných postupov, patrí bôb obyčajný. Preto snáď nezaškodí, ak uvedieme osobitosti tejto pozabudnutej plodiny znova do agronomickej pozornosti, v tejto časti pôjde o agrotechniku, sejbu, kultiváciu, škodcov a choroby, a zber.

Zaradenie v osevnom postupe

Bôb je strukovinou a teda plodinou obohacujúcou pôdu o dusík, avšak spôsobom obrábania patrí aj k okopaninám. Pre oba dôvody sa najčastejšie zaradzuje medzi dve obilniny. Po bôbe je pôda v dobrom stave, pretože hlboko kyprí pôdu a potláča buriny. Výborne sa po ňom darí pšenici ozimnej no pre kratší čas na prípravu pôdy sú menej vhodné skoršie oziminy, raž a jačmeň ozimný. Ako k okopanine, pod bôb sa može na jeseň zaorať 20 až 30 ton maštaľného hnoja na hektár, avšak len vtedy, keď je v pôde málo humusu, resp. ide o ľahšie pôdy. Keďže bôb nevyužíva maštaľný hnoj práve najlepšie, plus brzdí aj rozvoj hrčkotvorných baktérií, bežne sa aplikujú len priemyselné hnojivá. Maštaľný hnoj sa používa k takej predplodine, ktorá ho využije účinnejšie, preto organicky hnojené okopaniny sú najvhodnejšie predplodiny pre bôb. Bôb nie je náročný na zaradenie v osevnom postupe. Je znášanlivejší než hrach, po sebe môže byť zaradený už o tri až štyri roky.

Popri melioratívnom kyprení pôdy a množstve 60 až 70 kg dusíka na hektár zanechaného v pôde, vysoká predplodinová hodnota bôbu spočíva aj v množstve pozberových zvyškov, ich priaznivom pomere uhlíka k dusíku a fytosanitárnom účinku. Z organizačného hľadiska, prispieva k rozloženiu hlavne zberových prác, pri zbere na semeno sa mláti na konci žatvy, pri zbere na zeleno sa zvyčajne zberá pred začiatkom žatvy.

Agrotechnika

Základným obrábaním pôdy zasahujeme proti burinám, zabezpečujeme zimnú vlahu a pre bôb pôdu dostatočne hlboko kypríme. Po včasnej podmietke strniska pôdu na jeseň hlboko zorieme (25-30 centimetrov), aby sa v nej zadržalo čo najviac vlahy a ťažká pôda mala na jar priaznivú štruktúru, resp. mohla byť pripravená zavčasu na jar. Predsejbová príprava pôdy na jar spočíva v šetrení pôdnej vlahy, urovnaní povrchu parcely a v dostatočne hlbokom nakyprení pôdy, aby sme mohli semeno bôbu hlboko zasiať. Použijeme smyky na urovnanie povrchu a ťažké brány na dokonalé nakyprenie pôdy, prípadne hlbšie skypríme kultivátorom a radličkami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down