20.04.2011 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Boj na všetkých frontoch

Pod východnými svahmi Slanských vrchov sú jarné poľnohospodárske práce v plnom prúde. Chotár Roľnícko – obchodného družstva (ROD) Sečovská Polianka (okres Vranov nad Topľou) leží v údolí medzi Bačkovským potokom a riekou Topľa.

„Minulý týždeň sme ukončili sejbu slnečnice na 170 hektároch a pripravujeme pôdu pod kukuricu na zrno. Repka neprezimovala podľa našich predstáv, preto sa snažíme uchrániť to, čo ostalo. Máme ju na 300 hektároch, ale vyskytli sa lokálne výpadky až na 25 percentách osevnej plochy. Teraz ju ošetrujeme proti krytonosovi. Obilniny prezimovali dobre,“ hovorí Eduard Bundzák, predseda ROD Sečovská Polianka.
Téma vyšších nákladov na pohonné hmoty či chémiu v družstve rezonuje, ale berú ju ako realitu týchto dní a mesiacov. Šetria, ale len tam, kde sa to neodrazí na budúcej úrode.
„Problém nákladov nemusí mať veľký dopad, keď bude dobrá úroda a ceny budú na takej úrovni, ktorá bude reálne odrážať investované prostriedky. Je to súboj, ktorý v agrárnom sektore pretrváva stále,“ hovorí Eduard Bundzák.
V tomto roku s väčšími investíciami v Sečovskej Polianke nerátajú. V rámci Programu rozvoja vidieka dokázali využiť všetky ponúkané možnosti. Pripravili kvalitné projekty a vyplatilo sa im to.
„Urobili sme rekonštrukciu maštalí a teľatníka, zakúpili sme fekálny voz na aplikáciu močovky, veľkoobjemový zberač, ale aj rozmetadlo maštaľného hnoja. V týchto dňoch vystavujeme konečné faktúry.“ dodáva sečovský predseda.
Spoločnosť Poľnodružstvo, s. r. o., Čabiny v okrese Medzilaborce hospodári na výmere 1 350 hektárov, z čoho je až 1 230 hektárov trvalých trávnych porastov. Takmer všetky investície spoločnosti idú do obnovy trávnych porastov, mulčovania, výsevu nových tráv. Hlavnou činnosťou je odchov teliat od dojčiacich kráv a ich predaj.
„Chováme francúzske plemeno Limousine. Po dosiahnutí hmotnosti 200 – 230 kilogramov predávame dobytok prevažne na taliansky a nemecký trh, kde sa presadzujeme vysokou kvalitou. V Európe sme si vytvorili sieť stálych odberateľov, s ktorými máme korektné vzťahy. Pre domácich záujemcov je cena vysoká,“ hovorí Ivan Suško, konateľ spoločnosti Poľnoslužby Čabiny.
Zrušenie tzv. červenej nafty sa v spoločnosti prejavuje zvýšenými nákladmi, pretože technika sa pohybuje v náročných hornatých terénoch.
„Počas roka najazdí naša technika vyše 45-tisíc kilometrov v ťažkom teréne. Porasty potrebujú starostlivosť, lebo sú v podstate našimi výrobnými nástrojmi. Z tohto pohľadu je starostlivosť o ne našou prioritou. Je to pôda, ktorá nám prináša úrodu v podobe kvalitnej paše,“ dodáva Ivan Suško.
ŠTEFAN VARŠANÍK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down