Neustále sa meniaca situácia na agrárnych trhoch je najväčším problémom zemplínskych poľnohospodárov. Tento stav, ktorý sa stáva až neuralgickým, je jedným z dôvodov, prečo sa vo väčšine poľnohospodárskych podnikov výmery osevných plôch v podstate nemenia.
Nie je tomu ináč ani v Roľníckom družstve Voľa v okrese Michalovce. V roku 2011 sa manažment družstva rozhodol zvýšiť výmeru krmovín na ornej pôde o 40 hektárov, keďže zvyšujú stavy dojníc a produkciu mlieka.
„Práve v živočíšnej výrobe dochádza u nás k najrazantnejšej reštrukturalizácii, pretože pre neefektívnosť sme museli pristúpiť k podstatnému zníženiu stavov ošípaných. Len kvôli tomu, že ošípaná je nezameniteľnou súčasťou loga nášho družstva, sme nedokázali úplne zrušiť tento chov. Pritom pred vstupom do Európskej únie bol práve chov ošípaných jedným z hlavných pilierov družstva. Zvýšením tržieb za produkciu mlieka plánujeme nahradiť výpadok tržieb z chovu ošípaných. Na druhej strane sme zachovali pracovné miesta pre našich zamestnancov,“ hovorí Zdeněk Janičkovič, predseda RD Voľa.
Situácia, ktorú spôsobujú veľké výkyvy cien poľnohospodárskych komodít, sa odráža aj na stratégii družstva. Ostatné roky ukázali, že je oveľa výhodnejšie predávať obilie neskôr po žatve.
„Jedným z našich hlavných investičných zámerov na rok 2011 je modernizácia skladového hospodárstva. To by malo prispieť k tomu, že skladované komodity nestratia na kvalite. Práve kvalita uskladnenia rozhoduje o cene produktov,“ konštatuje voliansky predseda.
Stratégia RD Voľa vychádza z reálnych podmienok, ktoré priniesla situácia v agrárnom sektore, ale je tiež dôsledkom politických rozhodnutí najvyšších štátnych orgánov.
„Dotkne sa nás rozhodnutie o zrušení úľavy na dani na motorovú naftu. Naše družstvo bolo prvé, ktoré začalo realizovať predaj mlieka cez mliečny automat. Zrušenie výnimky na predaj produktov z dvora a rast dane zo 6 na 20 percent nás postavilo pred novú úlohu, či pokračovať v predaji mlieka, na ktoré si zákazníci v okresnom meste zvykli, alebo s touto činnosťou prestať. Bude to ťažké rozhodnutie. Zníženie dotácií, zvýšenie DPH či očakávané zvýšenie cien minerálnych hnojív nám zvýši náklady o 60-tisíc eur. V situácii, keď vnútorné rezervy podniku sú takmer vyčerpané, nás čaká aj avizované zvýšenie sadzieb dane z nehnuteľností. To všetko ukazuje na to, že tento rok bude veľmi náročný. Som však presvedčený, že máme dostatok síl na to, aby sme v tomto ťažkom zápase o zachovanie roľníckej cti obstáli so zdvihnutou hlavou,“ dodáva Zdeněk Janičkovič.