Harmonická výživa je základom odolnosti viniča proti rôznym chorobám na viniči. V tejto ochrane má významné miesto aj bór. Vinič ho prijíma v tzv. mikromnožstvách. Jeho nedostatočný príjem z pôdy má vážne dôsledky na vývoj viniča.
Nedostatok bóru spôsobuje vznik nasledovných porúch v raste:
- predčasné zasychanie blizny, zlá klíčivosť peľu a opelenie;
- sterilitu a opadávanie kvetov;
- vznik nádorov na koreňoch;
- blednutie vrcholových listov, sfarbovanie listov medzi hlavnými žilami do žltohneda, zvinovanie listov smerom dolu;
- vznik metlovitého rastu krov;
- vznik uzlovitých zdurenín na kvetných a listových stonkách, ktoré môžu popraskať, mokvať a neskôr aj nekrotizovať.
Vznik porúch v raste viniča, ktorý vyplýva z nedostatku bóru, je dôsledkom z toho, že za normálnych okolností má tento prvok dôležitú funkciu, lebo zabezpečuje stabilitu bunkových stien.
Pri nedostatku bóru dochádza v rastlinách k zaostávaniu tvorby a vývoja pletív. Narušený je vývoj buniek xylému a floému. Okrem toho dochádza k narušeniu transportu uhľohydrátov.
Bór je nevyhnutný aj pre klíčenie peľových zrniek a pre stabilitu peľových nitiek, pretože v ich jemných pletivách je dôležitým stavebným kameňom.
Pri nedostatočnom príjme bóru je tiež narušený vodný režim rastlín. Pri menšom prívode vody môžu rastliny, zásobené bórom, lepšie obmedzovať transpiráciu.
Z tejto stručnej charakteristiky je zrejmé, že bór má význam pre úrodu hrozna a jej kvalitu tak ako len máloktorý iný prvok. Preto treba venovať zabezpečeniu dostatočného príjmu bóru viničom sústavnú pozornosť.
Za týmto účelom aplikujeme postrekom na list špeciálne tekuté hnojivá s vyšším obsahom bóru. Aplikujeme ich spolu s prípravkami na ochranu rastlín, nakoľko sú s ním dobre miešateľné.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)