24.11.2011 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Briti zvažujú povinné zavedenie kamier na bitúnkoch

Po tom, čo sa vo Veľkej Británii dostala na verejnosť séria videonahrávok, zachytávajúcich kruté praktiky pri porážaní zvierat, zvažuje tamojšie ministerstvo poľnohospodárstva povinné zavedenie kamerových systémov na bitúnkoch. Kým organizácie ochrancov zvierat tento nápad plne podporujú, členovia Asociácie britských spracovateľov mäsa sa obávajú nízkej efektivity a vysokých nákladov, spojených s týmto opatrením.

V minulom roku viedla britská nezisková organizácia Animal Aid, venujúca sa ochrane práv zvierat, kontroverznú kampaň, v rámci ktorej zverejnila tajne nasnímané videonahrávky, zachytávajúce kruté zaobchádzanie so zvieratami na bitúnkoch. Osem z deviatich bitúnkov, kam sa členovia organizácie Animal Aid vydali so skrytou kamerou, porušovalo zákon: jedným príkladom neľudského správania za všetky môže byť prípad, kedy pracovníci bitúnku hasili cigaretu na rypáku ošípaných. Kate Fowlerová z organizácie Animal Aid pre britský denník The Mirror uviedla: „Niektoré z prejavov krutého správania boli také vážne a šokujúce, že je priam neuveriteľné, že za ne nebol nikto potrestaný.“
Kampaň a zverejnené nahrávky spôsobili vo Veľkej Británii vášnivé reakcie verejnosti. V nadväznosti na to začali veľké obchodné reťazce od svojich dodávateľov mäsa požadovať, aby zaviedli kamerový systém a aby záznamy pravidelne kontrolovali. Monitoring v súčasnosti vyžadujú spoločnosti Tesco, Marks & Spencer, Iceland, Co-op, Waitrose, Asda, Morrisons a Sainsbury.
Britské ministerstvo životného prostredia, výživy a rozvoja vidieka (DEFRA) na návrh tamojšieho Úradu pre potraviny (Food Standard Agency) zvažuje, že by sa zavedenie kamerových systémov stalo povinným pre všetky bitúnky v Anglicku, Walese aj v Škótsku. „Skúmame všetky možnosti, ktoré sú k dispozícii, aby sme zastavili porušovanie zákona. To zahŕňa aj povinné zavedenie bezpečnostných kamier,“ povedal pre denník The Mirror Jim Paice, britský minister poľnohospodárstva.
Odporučenie Úradu pre potraviny je postavené na výsledkoch výskumu, ktorého cieľom bolo zistiť, či môže byť inštalácia kamier užitočným nástrojom na ochranu kvality života a pohody zvierat. V správe sa konštatuje, že „Úrad pre potraviny v rámci ochrany pohody zvierat podporuje zavedenie kamier na bitúnkoch ako prínosný monitorovací nástroj“. Ako sa však ďalej píše v správe, ani od tohto opatrenia sa nedajú očakávať zázraky: úrad zdôrazňuje, že ide len o jednu z celej palety záruk, ktorými možno zaistiť najvyššie štandardy pohody zvierat.
Podľa Úradu pre potraviny sa počet bitúnkov, ktoré na monitoring zaobchádzania so zvieratami používajú kamery, za posledný rok zdvojnásobil. Zatiaľ čo v júli roku 2010 boli kamery zavedené na bitúnkoch, spracovávajúcich 19 percent z celkového objemu červeného mäsa a 29 percent z objemu hydiny, v júli tohto roku už kamery fungovali na bitúnkoch spracovávajúcich 48 percent červeného mäsa a 59 percent hydiny. Bitúnky, na ktorých ešte kamerový systém zavedený nebol, patria podľa výskumu najčastejšie k malým a stredným podnikom.
Aké sú zhruba náklady na inštaláciu kamier na bitúnkoch? Podľa Úradu pre potraviny môžu variovať od sto až dvesto libier (cca 115 až 230 eur) za jednoduché webkamery až po tisícky libier za sofistikované systémy. Bežný systém, schopný záznamu na hard-disk, zvyčajne stojí zhruba dvetisíc libier (2300 eur). „Na základe týchto údajov možno odhadovať, že jednorazové náklady odvetvia, spojené s povinnou inštaláciou kamier, by dosiahli 600 tisíc libier,“ uvádza sa v správe.
Úrad pre potraviny okrem toho zverejnil smernice dobrej praxe pri používaní kamier na bitúnkoch. Podľa nich by mali byť záznamy kontrolované každý deň, ale v rôznych časoch. Na kontrole by sa mal podieľať nielen majiteľ bitúnku, ale aj zástupca organizácie, spájajúcej spracovateľov mäsa, a pracovník Úradu pre potraviny. Frekvencia kontrol by mala byť nastavená podľa miery rizikovosti jednotlivých činností. Použitie kamerových systémov ale podľa Úradu pre potraviny prináša otázku, či záznamy, patriace členom odvetvia, môžu byť použité ako dôkaz proti nim v prípade, že sa vyskytne porušenie zákona.
Kým neziskové organizácie, zaoberajúce sa ochranou práv zvierat, zavedenie povinných kamerových systémov na bitúnkoch plne podporujú, samotní spracovatelia mäsa už toľko nadšenia neprejavujú. Stephen Rossides, prezident Britskej asociácie spracovateľov mäsa, pre server Meatinfo.co.uk vyhlásil, že použitie kamier síce môže byť v niektorých prevádzkach vhodné a primerané, no hlavnými faktormi pri zabezpečovaní pohody zvierat sú správny tréning a zodpovedné správanie sa pracovníkov bitúnku. Ako ďalej uviedol, zavedenie kamerových systémov by z ich pohľadu nemalo byť povinné. „V praxi už aj tak mnoho, ak nie väčšina našich členov, kamery na bitúnkoch používa,“ zhrnul.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down