Minuloročná absolventka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Alena Považanová v súčasnosti už riadi výrobu vo Zvolenskej mliekarni. V našom rozhovore povedala, že moderný pracovný trh si vyžaduje nielen odborné teoretické vedomosti, ale aj praktické zručnosti. A na dynamickú dobu treba náležite reagovať.
Čo pokladáte za formulu vášho profesionálneho úspechu v spoločnosti, ktorá patrí k najznámejším slovenským výrobcom mliečnych výrobkov?
„Rozhodujúca je odbornosť a kreativita, schopnosť rozvíjať svoje pracovné zručnosti. To mi umožnilo štúdium na SPU v oblasti potravinárstva. Na prvom stupni štúdia som si zvolila študijný program Výživa ľudí na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov, na druhom stupni Bezpečnosť a kontrolu potravín na Fakulte biotechnológie a potravinárstva. Tieto dva populárne programy som skombinovala s jediným cieľom - získať čo najviac vedomostí a zručností z oblasti potravinárstva a potom ich uplatniť v praxi.“
Na získanie všeobecných pracovných návykov je nevyhnutná prax už počas štúdia. Aká bola vaša skúsenosť? Čo vám dala prax?
„Prínosy praxe nie sú automatické; študent musí byť na ňu dobre pripravený, aby ju mohol považovať za užitočnú. Pre mňa boli vstupenkou na trh Kariérne dni SPU, v rámci ktorých som sa zúčastnila na prednáškach jednotlivých firiem. Moja voľba ohľadne toho, kde chcem absolvovať odbornú prax, bola celkom jednoznačná. Vybrala som si Zvolenskú mliekareň, oddelenie kvality, v rámci ktorého som o pár mesiacov neskôr dostala aj pracovnú ponuku. Do práce som tak nastúpila už počas štúdia na univerzite. Začínala som na pozícii koordinátorky výroby, čo bola viac menej administratívna práca, ktorá zahŕňala systémové spotreby, inventúry; zoznamovala som sa s jednotlivými výrobnými procesmi a ich prepojením s ostatnými oddeleniami a spolupracovala som s vedúcim výroby. Po roku som dostala možnosť prejsť na pozíciu vedúcej výroby, pred ktorou som mala a ešte stále mám náležitý rešpekt. V súčasnosti zastrešujem plánovanie, riadenie a koordinovanie výrobného tímu a výrobných procesov, vyhodnocovanie a zlepšovanie efektivity výroby a spolupracujem na plánovaní vzdelávania.“
Čo je nosnou časťou vášho výrobného programu? Môžete priblížiť portfólio mliekarne?
„Prioritne sa zameriavame na produkciu výrobkov s vyššou pridanou výživnou hodnotou; reagujeme na požiadavky trhu a zákazníka. Sústreďujeme sa najmä na výrobu kyslomliečnych výrobkov. Nosnou časťou nášho výrobného programu sú smotanové jogurty. Mesačne vyrábame asi 1 700 ton jogurtov. Okrem toho sú to kyslé smotany, termizované výrobky, mliečne nápoje, sušené mlieko a zmrzlina.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)