September možno pokojne nazvať aj mesiacom burčiaka. V tomto období ho nájdete všade – na jarmokoch, pri ceste, v dvoroch malých vinárov či v predajniach vína.
„Burčiak je nápoj, ktorým sa v našich končinách už pravidelne otvára vinohradnícko - vinárska sezóna. Je to sezónny nápoj, ktorý sa veľmi rýchlo mení na mladé víno, takzvaný rampáš. Predtým je to sladký rozkvasený mušt a potom prichádza tá magická chvíľa, kedy nastáva ideálny pomer a harmónia medzi obsahom cukru, alkoholom a kvasinkami,“ hovorí Marek Závracký, vedúci Oddelenia kontroly vín Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
Hoci je burčiak doménou malých vinárov, ako nám povedal Vladimír Švarc z firmy Víno Matyšák, vyrábajú ho všetci vinári, keďže každé víno prejde fázou burčiaku. „To sa jednoducho nedá preskočiť. Rovnako ako každý človek musí prejsť obdobím puberty,“ pripomína.
Ako ďalej uviedol, pre ich firmu je predaj burčiaka hlavne imidžová. Počas sezóny ho predávajú vo vlastných predajniach, v sieti svojich odberateľov a, pravdaže, na vinobraní. Štatistiku o tom, koľko burčiaka predajú, si však nevedú.
Igor Mancel, predseda Zväzu vinohradníkov Slovenska, dodáva, že veľmi ťažko sa odhaduje aj množstvo predaného burčiaku v rámci celého Slovenska, keďže sa to štatisticky nesleduje.
Pitie burčiaka v primeranom množstve má podľa Igora Mancela pozitívne účinky na zdravie človeka. „Musí však ísť o kvalitný burčiak. To znamená burčiak, ktorý bol vyrobený z hrozna a ktorý neobsahuje látky, ktoré v ňom nemajú čo robiť,“ zdôrazňuje.
A ako možno spoznať kvalitný burčiak? „Hoci burčiak nemá zákonom stanovené senzorické parametre, ako je to v prípade vína, jestvuje niekoľko zásad, podľa ktorých sa zákazník môže orientovať. Farba kvalitného burčiaka z odkaleného muštu by mala byť mliečno - zelenej svetlej farby, s ovocnou, sviežou vôňou po rozkvasenom zdravom mušte. Celkový vzhľad burčiaka musí byť homogénny, bez výrazného sedimentu na spodku fľaše,“ radí Marek Závracký.
Ako ďalej dodáva, jednou z povinností Štátnej veterinárnej a potravinovej správy je aj kontrola predávaných burčiakov. Vzorky burčiakov odoberajú hlavne na jarmokoch a vinobraniach.
„Vzorky bývajú podrobené analýze pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie (NMR). Pri tejto analýze sa zisťuje pôvod základnej suroviny, teda či ide o hroznový mušt alebo mušt z iného ovocia, ako aj množstvo pridaného repného cukru. Vlani boli pritom až tri štvrtiny odobratých vzoriek nevyhovujúce. Kvalitatívne kritériá burčiaka spĺňali iba štyri vzorky. Zistili sme napríklad až takmer trojnásobné prekročenie povoleného limitu prídavku cukru – 16,5 kg repného cukru na sto litrov muštu. Na základe zistení veľkého množstva prípadov falšovania burčiaka pri jeho výrobe a predaji sme sa rozhodli, že v tomto roku budeme burčiaky kontrolovať ešte dôslednejšie a vo väčšom rozsahu pristúpime aj k ukladaniu sankcií,“ zdôrazňuje Marek Závracký.