Úspešná agrárna politika Poľska a váha Poľska v EÚ sú podľa slov bývalého ministra pôdohospodárstva SR a exposlanca Európskeho parlamentu (EP) Petra Baca pre Slovensko nielen inšpiratívne, ale aj jasným signálom na úzku kooperáciu s Poľskom pri reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá má platiť po roku 2013.
Úspešná agrárna politika Poľska a váha Poľska v EÚ sú podľa slov bývalého ministra pôdohospodárstva SR a exposlanca Európskeho parlamentu (EP) Petra Baca pre Slovensko nielen inšpiratívne, ale aj jasným signálom na úzku kooperáciu s Poľskom pri reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá má platiť po roku 2013. "Príbeh poľského poľnohospodárstva v prechode na kapitalizmus, aj v období po vstupe do EÚ, je najúspešnejší spomedzi štátov V4. Poľskí agrárnici sú veľmi silní, lebo sú aj priami vlastníci fariem," uviedol P. Baco pre TASR.
Informoval, že v Poľsku dosahuje podiel pracovníkov v poľnohospodárstve 18 % (v SR menej než 4 %), žiaden politik si tam nedovolí aroganciu známu zo slovenskej politiky, ako napríklad vyhlásenie, že "podpora poľnohospodárstva sú peniaze vyhodené do čiernej diery". "Skončil by v politike, nedostal by vo voľbách hlasy," konštatoval P. Baco. Poľskí politici podľa exposlanca EP "nadbiehajú" farmárom a formulujú pre nich rozvojové agrárne politiky. "Od počiatku prístupových rokovaní až doteraz sa príkladne, kontinuálne, zvrchovane a úspešne za svojich roľníkov, aj za roľníkov V4, stavia každá poľská vláda," pripomenul.
Poliaci dojednali pre všetky nové členské štáty dorovnanie z národných rozpočtov priame platby pre poľnohospodárov vo výške 30 %, lebo štartovacia výška zo zdrojov EÚ bola v porovnaní so starými členmi EÚ len vo výške 25 %. Poľskí poľnohospodári majú podľa P. Baca taktiež 55 eur/ha štátnu pomoc, daňové a sociálne výhody, o ktorých sa v SR ani len neuvažuje.