20.07.2021 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bzdochy a bzdôšky – škodcovia aj obťažujúci hmyz I.

Jún, júl a august sú mesiace, keď sa intenzívne množia bzdochy a bzdôšky prvej generácie. Sú známe svojim zápachom, rôznym sfarbením aj rôznou veľkosťou tela. Niektoré sú škodcami na kultúrnych plodinách, iné na okrasných drevinách a stromoch, ale vždy je to obťažujúci, ťažko ničiteľný hmyz.

Vo svete je známych asi 30 tisíc druhov bzdôch, v strednej Európe žije okolo tisíc a na Slovensku okolo osemsto druhov. Bzdochy prijímajú potravu cez bodec – cuciak, ktorý majú umiestnený na prednej časti hlavy. Nie je to obvyklé, no pomocou neho dokážu v stave ohrozenia tiež poštípať. Majú dobre vyvinutý pár očí, aj keď poznáme i také druhy, ktoré sú slepé. Úplne typické sú ich dva páry krídel, ktoré majú rozdielnu štruktúru. Predný pár tvoria polokrovky a zadný zas blanité krídelká. To znamená, že bzdochy patria k veľmi zdatným letcom. Zaujímavé sú aj ich nohy. Niektoré druhy majú na predných nožičkách jemné chĺpky, vďaka ktorým sa dokážu dokonale prichytiť na rôzne povrchy, napríklad i na pokožku. Poznáme aj také bzdochy, ktoré majú nohy prispôsobené ku skákaniu alebo dokonca plávaniu. Žijú na súši aj pod vodnou hladinou. Bzdochy majú v zadnej časti tela umiestnenú pachovú žľazu, z ktorej dokážu v niektorých prípadoch uvoľniť zapáchajúci sekrét. Nepáchnu však stále. Ide o ich obrannú funkciu, ktorú využívajú len v stave ohrozenia, napríklad vtedy, keď sa ich snaží uloviť vták, väčší hmyz alebo ich chytí do ruky človek. Sekrét, ktorý z tejto pachovej žľazy uvoľňujú, môže byť pri niektorých druhov jedovatý, pre ľudí nie je nebezpečný. Nebezpečný je len pre ostatný hmyz, alebo skutočne drobných cicavcov (napr. mláďa myši).

Škodcovia aj užitoční predátori

Mnoho druhov bzdôch škodí na rastlinách tým, že cicajú šťavy, sú tiež prenášačmi rôznych vírusov rastlín. Mnohé teda patria medzi škodcov poľnohospodárskych a záhradných rastlín. Na druhej strane mnohé z nich sú veľmi užitočné, pretože požierajú vošky a roztoče. Premnoženie bzdôch často súvisí práve s premnožením vošiek v záhradkárskych lokalitách. Dokonca sa niektoré bzdochy využívajú ako biologická ochrana pred voškami v ovocných sadoch.

Na sídliskách v mestách sú rozšírené bzdochy a bzdôšky, ktoré obťažujú obyvateľov tým, že sa vo veľkých množstvách tlačia do bytov. Môže ísť o druh behavka brezová (Kleidocerys resedae), avšak rovnako to môže byť aj lesklička hájová (Anthocoris nemorum), užitočná ako predátor, keďže sa živí roztočmi cicajúcimi na rastlinách.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down