22.04.2022 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čelné nakladače ako súčasť výbavy traktorov

Žiadny poľnohospodársky podnik, ani ten najmenší hospodár, sa nezaobíde bez vhodného nakladača. Väčší podnikatelia volia pre hlavnú časť manipulačných prác výkonné stroje v podobe manipulátorov, alebo čelných kolesových (kĺbových) nakladačov. Pre doplnkové práce a pre menších poľnohospodárov sú vhodným riešením aj kombinácie traktora s čelným nakladačom. Pri voľbe tohto prídavného zariadenia je potrebné vziať do úvahy niekoľko aspektov, ktoré prevádzku traktora s nakladačom ovplyvňujú a zároveň často tiež limitujú.

Jednou z často využívaných možností rozšírenia využitia poľnohospodárskych kolesových traktorov je ich osadenie čelnými nakladačmi. Trendom, ktorý je možné pozorovať v súčasnej dobe, je možnosť objednania traktora osadeného čelným nakladačom už priamo z výroby. V takom prípade ide o nakladače vlastnej konštrukcie, alebo o konkrétnu dohodu medzi výrobcom traktorov a výrobcom čelných nakladačov. Potom sa nakladače najčastejšie renomovaných výrobcov dodávajú pod značkou výrobcu traktorov.

Podobne je možné z traktorového výrobného závodu dodať iba tzv. konzolu určenú pre montáž nakladača. Veľa užívateľov preferuje dodanie nakladača pod značkou výrobcu nakladača. Túto možnosť volia aj tí, ktorí chcú namontovať nakladač na traktor, ktorý už prevádzkujú.

Na aké traktory sú ponúkané čelné nakladače? 

Ak sa pozrieme na štruktúru traktorov, ktoré pracujú s čelnými nakladačmi, prevažujú najmä farmárske modely, prípadne traktory kategórie 74 až 110 kW (100 až 150 k), a to s ohľadom na vykonávanie prác v areáloch poľnohospodárskych podnikov a tiež vzhľadom na skutočnosť, že takéto modely predstavujú buď traktory určené na živočíšnu výrobu, alebo plnia úlohu traktora pre univerzálne nasadenie. Renomovaní výrobcovia čelných nakladačov ponúkajú aj modely vhodné pre traktory s výkonmi nad 147 kW (200 k), ktoré sa uplatňujú pri ťažkej manipulácii s materiálom, nakladaní výkonných dopravných prostriedkov či rozhadzovačov organických hnojív. V neposlednom rade plnia čelné nakladače funkciu tzv. vysokých rampovačov, ako súčasť prevedenia lesných traktorov a špeciálov.

Základné konštrukčné prvky nakladača

Čelné traktorové nakladače sa skladajú z niekoľkých konštrukčných prvkov. Ide predovšetkým o konzolu určenú na agregáciu výložníka spolu so samotným traktorom, samotný výložník, hydraulické a ovládacie prvky a príslušenstvo. 

Konzola je tá časť nakladača, ktorá sa po namontovaní stane pevnou súčasťou traktora a ktorá na ňom zostáva aj keď výložník odstavíte. Na každý model a často typ a niekedy dokonca na výrobné číslo môže byť konzola odlišná. 

Konzola sa skladá z viacerých častí – pravej a ľavej upínacej konzoly a rôznych prepojení a výstuh, ktoré sa naskrutkujú na nosné časti traktora. Pri konzolách pre traktory bezrámovej konštrukcie je dôležité, aby ich súčasťou bolo prepojenie na zadnú nápravu traktora. Výberu vhodného riešenia konzoly sa oplatí venovať čas a zistiť či neprekrýva niektorý prvok dennej údržby. Bolo by zlé namontovať na traktor nakladač, ktorý by obmedzil prístup k jednotlivým bodom dennej údržby.

Spojenie konzoly s výložníkom je taktiež veľmi dôležitým bodom pri rozhodovaní o nákupe. Hneď na začiatku si treba uvedomiť, koľko percent z celkového času práce traktora bude zaberať činnosť s nakladačom. Pokiaľ tej práce nebude toľko, je výhodné, aby šiel výložník z traktora jednoducho a hlavne rýchlo odpojiť. Pre traktor je určite lepšie, pokiaľ sa nakladač nevozí bez využitia. Všetky firmy vedia ponúknuť zákazníkovi systémy rýchloupínania, ale sú určité rozdiely medzi jednotlivými nakladačmi. Pokiaľ nepôjde nakladač odpojiť ľahko, rýchlo a bez problémov, nebude nikto nakladač odpájať a traktor bude zbytočne zaťažovaný.

Hlavnú pracovnú časť nakladača predstavuje výložník. Ide o zvarenec oceľových profilov. Tvary profilov a rôzne konštrukčné riešenia, umiestnenie zvarov, riešenie výstuh a uloženie čapov otočných bodov určujú rozdiely medzi jednotlivými značkami čelných traktorových nakladačov. Výložník je zároveň tá najviditeľnejšia časť čelného nakladača, pri jeho výbere sa väčšinou sústredíme na jeho vlastnosti. Veľkosťou a konštrukciou výložníka sú dané rozdiely vo výškovom dosahu a nosnosti nakladačov. 

Výložník je na konci osadený upínacím zariadením, ktoré slúži na agregáciu pracovného náradia (adaptérov). Okrem týchto základných prvkov je súčasťou nakladača aj prepojenie s hydraulickým systémom traktora, ktoré predurčuje systém ovládania a počet hydraulických funkcií. Prevedenie nakladača a hydraulického systému rozhoduje aj o počte tzv. hydraulických funkcií nakladača. Okrem vyššie uvedených základných prvkov súvisí s konštrukciou nakladača aj rôzne príslušenstvo. 

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down