15.05.2015 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celoročný plán ochrany viniča

Kvalitná a zdravá úroda hrozna je výsledkom celoročnej starostlivosti vinohradníka o svoju vinicu. V tejto snahe mu veľkou mierou pomáhajú aj chemické ochranné prostriedky proti rôznym škodlivým činiteľom. Cieľavedomými a usmernenými zásahmi počas vegetácie je možné udržať tieto činitele pod prahom ekonomickej škodlivosti

Účinná ochrana viniča závisí od množstva faktorov, medzi ktoré patrí aj použitie vhodného prípravku v odporúčanom termíne. Na základe teoretických znalostí o rôznych škodlivých činiteľoch viniča, množstva praktických skúseností vo vinohradníckej výrobe alebo v rôznych pokusoch Vám prinášame hlavné zásady a odporúčania pre ošetrovanie viniča v sezóne 2015.

  • Prvé chemické ošetrenie sa vykonáva hneď pri pučaní viniča proti roztočcom, ktoré spôsobujú kučeravitosť (akarinózu) a plstnatosť (erinózu). Postrekuje sa v lokalitách s minuloročným výskytom poškodenia mladých listov viniča roztočcami. Na ošetrenie je registrovaný prípravok Thiovit® Jet (1,5 – 2,0 %) od štádia tzv. „myšieho uška“. Predpokladom dobrej účinnosti je dôkladné ošetrenie plodného aj starého dreva a vyššia teplota (nad 16°C), ktorá zabezpečí dostatočný fumigačný efekt účinnej látky.
  • V období dĺžky letorastov 7 - 10 cm sa vykonáva prvý postrek proti burinám. V tomto období prevládajú predovšetkým tzv. skoré jarné buriny. V systéme integrovanej produkcie viniča sa osvedčil prípravok Touchdown® S4 v 0,5 – 1,0 % koncentrácii. Ošetrením sa zabezpečí úplná likvidácia nadzemnej aj podzemnej časti burín v príkmennom páse. V podmienkach konvenčného pestovania sa používa proti burinám prípravok Reglone® v dávke 4-6 litrov na hektár. Aplikáciou prípravku Reglone® sa zabezpečí okrem likvidácie nadzemnej časti burín aj ničenie mladých letorastov, ktoré vyrastajú z päty kmienka viniča (tzv. chemické čistenie kmienkov).
  • Vo vinohrade, kde sa v predchádzajúcom roku vyskytli hubové choroby je dôležité vinič ošetriť proti primárnym infekciám chorôb, pri dĺžke letorastov približne 15 cm, širokospektrálnym fungicídom Quadris® Max v 0,2 % koncentrácii. V lokalitách kde bol vlani zaznamenaný silný výskyt múčnatky alebo tam kde sa táto choroba pravidelne vyskytuje sa odporúča ku prípravku Quadris® Max pridať prípravok Thiovit® Jet v 0,6 % koncentrácii, čím sa zároveň aj čiastočne obmedzí výskyt škodlivých roztočov v porastoch viniča.
  • Tesne pred kvetom sa vykoná kombinovaný postrek proti peronospóre aj múčnatke prípravkami Ridomil® Gold MZ 68 WGTopas® 100 EC alebo Dynali®. Systémový účinok týchto prípravkov zabezpečí dokonalú a dostatočne dlhú ochranu aj v prípade nepriaznivého počasia, ktoré môže spôsobiť predlženie kvitnutia.
  • Proti prvej generácii obaľovačov sa ošetruje pred kvetom iba výnimočne a to pri malej násade súkvetí (poškodenie mrazom a i.) alebo v lokalitách pravidelného výskytu.
  • Po odkvitnutí prichádzajú na rad dva najdôležitejšie postreky proti hubovým chorobám v intervale 5 - 12 dní po sebe. V tejto rastovej fáze jemné pletivá mladých bobuliek fungujú ako listy, takže majú aj prieduchy a peronospóra ich môže ľahko napadnúť. Nemajú vytvorenú ani voskovú vrstvičku a preto sú citlivé aj na múčnatku. Opadávajúce a zahnívajúce kvetné lupienky na bobuliach pri optimálnych podmienkach spôsobujú infekciu aj plesňou sivou. Hneď po odkvete sa odporúča použiť kombináciu prípravkov proti peronospóre (Ridomil® Gold MZ 68 WG, Pergado®F) s prípravkami proti múčnatke (Dynali®,Topas®).
  • Pri výbere prípravkov pre druhý postrek po odkvitnutí viniča sa zohľadňujú faktory ako je priebeh počasia, vhodnosť podmienok pre rozvoj chorôb a intenzita rastu viniča. Ak prevláda daždivé počasie a sú vytvorené priaznivé predpoklady pre napadnutie peronospórou je potrebné interval ošetrenia skrátiť až na 5 až 8 dní  a použiť systémovo – kontaktný prípravok Ridomil® Gold MZ 68 WGalebo Pergado®F. Suché a teplé dni medzi týmito dvomi postrekmi sú zase ideálne pre výskyt múčnatky. V tomto prípade je vhodné aplikovať prípravky s cielenou účinnosťou proti múčnatke Topas®, Dynali® alebo v čase stredného tlaku múčnatky použiť širokospektrálny fungicíd Quadris® Max v dávke 2 l/ha, s veľmi dobrou účinnosťou proti najzávažnejším chorobám viniča (múčnatka, peronospóra, pleseň sivá, biela hniloba).
  • Dostatočná pôdna vlhkosť vytvára výborné prostredie aj pre rast neskorých jarných a trvácich burín. Tieto buriny majú intenzívny rast, preto je dôležité včas zachytiť ich nástup a likvidovať prípravkom Touchdown® S4 v 0,5 - 1,0 % koncentrácii.
  • Termín ošetrenia proti druhej generácii obaľovačov, ktorý je približne v polovici júla je najlepšie určiť pomocou feromónových lapákov. V konvenčnom systéme pestovania viniča je možné použiť proti obaľovačom aj prípravok Karate® Zeon 5 CS v dávke 0,15 l/ha.
  • V rastových fázach viniča od bobule veľkosti hrášku až do mäknutia bobúľ sa strieka proti hubovým chorobám približne v 5 až 14 dňových cykloch. Dĺžka intervalu a výber prípravku je podmienený počasím a vyhovujúcimi okolnosťami pre rozvoj hubových chorôb. Termín postrekov je možné spresniť aj pomocou rôznych počítačových metód prognózy výskytu a signalizácie chorôb. Pri očakávaní výskytu peronospóry v týchto rastových fázach viniča je najefektívnejšie použiť prípravok Pergado® F v dávke 2,5 kg/ha, ktorý je špecialistom na ochranu strapcov a bobúľ viniča. Prípravok obsahuje účinnú látku mandypropamid, ktorá sa dokonale viaže na voskovú vrstvičku bobúľ a je prakticky hneď po aplikácii nezmývateľná.  Múčnatka sa veľmi rýchlo šíri v podmienkach teplého počasia s občasnými prehánkami. Výskyt choroby podporuje aj nedostatočne prevzdušnený porast. V tejto priaznivej situácii pre rozvoj múčnatky sa odporúča posilniť účinok prípravku Quadris® Max (2 l/ha)  pridaním Thiovit® Jet  v dávke 4 kg/ha, ktorého účinná látka (síra) je základom pre antirezistentnú ochranu viniča proti tejto závažnej chorobe.
  • Mechanické poškodenie bobúľ spôsobené krupobitím, múčnatkou, obaľovačmi alebo  fyziologickým praskaním bobúľ je vstupnou bránou pre napadnutie hrozna bielou hnilobou. Prípravok Quadris® Max je kombináciou látok azoxystrobín a folpet, z ktorých obidve účinkujú a v SR sú registrované aj proti bielej hnilobe. Účinná látka folpet sa takisto nachádza aj v prípravku Pergado® F, ktorý je registrovaný proti peronospóre viniča.
  • Veľmi dôležité je ošetrenie viniča proti plesni sivej v štádiu mäknutia bobúľ, t.j. začiatkom augusta. Presný termín aplikácie sa určuje v závislosti od priebehu sezóny a od dozrievania jednotlivých odrôd viniča. Infekcia botrytídou môže spôsobiť pri dozrievaní až 30 % straty na úrode. Použitím systémovo-kontaktného prípravku Switch® (0,1 %), ktorý obsahuje v sebe dve účinné látky, je zabezpečená dokonalá a dostatočne dlhá ochrana proti plesni sivej až do zberu hrozna.

 

 

Ján Murín

Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Lenže QUADRIS MAX sa nedá kúpiť už asi 2-3 roky. Tak prečo odporúčate používať postrek, ktorý nieje na našom trhu k dispozícii. A ak áno, tak len pre veľkoodberateľov a nie pre malých, domácich vinárov.

  2. Je pravdou, že prípravok Quadris Max je k dispozícii iba vo veľkospotrebiteľskom (10 litrovom balení) určenom pre profesionálne použitie.
    Nie je však vinou spoločnosti Syngenta, že sa zrušili malospotrebiteľské balenia niektorých prípravkov vrátane uvedeného prípravku. Možnosť uvádzať na trh niektoré účinné látky pre neprofesionálne použitie (malospotrebiteľské balenie), zakazujú smernice a nariadenia registračných inštitúcii príslušných nadriadených orgánov, ktoré boli pred časom vydané. Spoločnosť Syngenta bola povinná rešpektovať tieto nariadenia a preto vypadli niektoré produkty z ponuky malospotrebiteľských balení, vrátane prípravku Quadris Max.

    Našim zámerom je priblížiť sa aj k menším pestovateľom viniča tým, že sa snažíme zaregistrovať Quadris Max v 1 litrovom balení, ktoré bude aj pre menších vinohradníkov výhodnejšie.

  3. Vážený pán Kolada, v prípade, ak máte otázky týkajúce sa nášho portfólia, kontaktujte prosím priamo zástupcov našej spoločnosti. Kontaktné údaje nájdete na stránke http://www.syngenta.sk . Odpoveď dostanete obratom.

    Doplnenie autorizácie o 1 litrové balenia prípravku QUADRIS MAX pre profesionálne použitie ešte nie je ukončené. Podľa našich odhadov, malo by prebehnúť najneskôr v druhej polovici roku 2016.

    Naďalej však bude v platnosti, že prípravok QUADRIS MAX je povolený len pre profesionálne použitie.

    Ďakujeme za pochopenie.

    Syngenta Slovakia s.r.o.

  4. Prosim o radu.
    Manzelka ostrihala hrozno a vraj bolo vidiet uz zaciatok pucania.
    Ja za dva dni som striekal broskynu kuprikolom,tak som stžrikol i dane hrozno.
    No vraj som spravil zle a ze hroznu som uskodil-ze som ho asi znicil.
    Ma pravdu-poradte, Dakujem,

  5. Po odkvete, opade peľových tyčiniek, Profiler WG, o tri dni zopakovať postrek Champion 50 WP. Následne podľa počasia každých 14 dní postrek proti múčnatke Topas, prípadne Vivando, kombinovať o šesť dní dni s Kuprikolom.

  6. Vážení pán D,
    som malovinohradník alebo hobby vinár. Denne vidím v akom stave sú polia, vinice a záhrady bez ochranných prípravkov. Pri dnešnej spotrebe a potrebe ľudí vo "vyspelých" štátoch by zavedenie nechemického spôsobu poľnohospodárskej výroby znamenalo spustenie keď nie hladomoru tak razantné zníženie životnej úrovne. Upriamujem Váš pohľad na výrobu zbraní, drogy včítane fajčenia a všetkých neduhov ľudskej spoločnosti. Spustite tie zbrane na ich výrobcov a predajcov, dajte skonzumovať všetky drogy ich výrobcom a dílerom... možno sa svet pohne k lepšiemu.
    Potreba zmeny poľnohospodárskej výroby je neodškriepiteľná. Bude musieť bezodkladne nastať ale určite nie tak ako to pán D navrhujete Vy.
    Prajem všetko dobré a príjemný deň
    Miroslav D.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down