Dňa 6. septembra 2016 sa v Dúbravke v Michalovskom okrese, na pôde spoločnosti AT Zemplín uskutočnil Celoslovenský deň poľa pestovateľov sóje – kľúčovej plodiny pre možnosť vyhlásenia Slovenska bez GMO. Podujatie zorganizovali spoločnosti AGROTRADE GROUP, spol. s r. o., AT Zemplín, Zväz výrobcov krmív a EUROSIVO s podporou mediálneho partnera Roľnícke noviny.
Podujatie sa konalo pod záštitou ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej a predsedu SPPK Milana Semančíka.
Hlavnou myšlienkou podujatia bola možnosť vyhlásiť Slovensko ako krajinu bez GMO. Ide o iniciatívu Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností, do ktorého patrí aj spoločnosť Agrotrade Group Rožňava, ktorá spolupracovala pri príprave projektu. Zväz predložil návrh projektu na ministerstvo pôdohospodárstva.
Za ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka hostí podujatia pozdravil Ing. Štefan Ryba, PhD. generálny riaditeľ sekcie pôdohospodárstva, ktorý vo svojom vstupe uviedol: „Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pozitívne vníma iniciatívu Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností v projekte ,,Slovensko bez GMO potravín“. V ostatých rokoch narastá záujem Slovenska o zdravú a modernú výživu a je pre nás dôležité, aby správna životospráva bola našou každodennou súčasťou. Keďže projekt má široký záber, momentálne prebieha jeho analýza.“
Niečo o modifikácii sóje
Až 80 percent celosvetovej produkcie sóje je geneticky modifikovaná (ďalej GM). Do sóje sa vkladá gén baktérie Thuringiensis proti bakteriálnemu ochoreniu sóje. Na Slovensku sa síce žiadna GM plodina nepestuje, ale kvôli jej nedostatočnej pestovateľskej ploche je veľká časť produkcie sóje dovážaná zo zahraničia. Takto sa na Slovensko dostane aj GM sója, určená na skrmovanie hospodárskymi zvieratami, pre ktoré je nenahraditeľným zdrojom bielkovín. GM sója sa tak priamo používa a vstupuje do potravinového reťazca zvierat ale aj ľudí.
„Našim cieľom je využiť potenciál Slovenska na to, aby sme si mohli dovoliť v plnej miere nahradiť sóju z dovozu sójou z domácich zdrojov, ako plnohodnotný produkt na výrobu sójových šrotov a tie by sme potom zapracovávali do kŕmnych zmesí,“ vysvetlil predseda predstavenstva ZVKS a OS Marián Uhrík.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.