V poslednom období som viackrát počul vyjadrenie ministra pôdohospodárstva, že zrušenie takzvanej červenej nafty pre poľnohospodárov neznamená výrazné zvýšenie nákladov, nakoľko to predstavuje len 1-percentný nákladový nárast.
Neviem, z akých čísiel minister pôdohospodárstva pri svojich úvahách vychádza, ale asi nebudú správne. Ak vezmeme do úvahy len priemerné ukazovatele spotreby nafty a náklady na pestovanie vybraných plodín, hodnoty zvýšenia nákladov v dôsledku zrušenia červenej nafty sú podstatne vyššie.
Spotreba nafty na hektár závisí od technológie pestovania tej - ktorej plodiny a od pôdno – klimatických podmienok. Nižšia spotreba nafty sa dosahuje v klimaticky priaznivých rokoch, alebo pri uplatnení minimalizačných technológií.
Podľa údajov z vybraných poľnohospodárskych podnikov sa pri výpočte môžeme pridržiavať priemerných hodnôt, ktoré sú tiež uvedené v tabuľke. Pri výpočte percentuálneho podielu zvýšenia nákladov sme vzali do úvahy tri čísla: o 0,17 eur/l sa zvýšila cena nafty hneď na začiatku roka; cenu nafty vyššiu o viac ako 0,24 eur/l uvádza vo svojich vystúpeniach expremiér Robert Fico a s cenou vyššou o 0,33 eur/l kalkuloval vo svojom vystúpení poslanec NR SR Peter Kažimír. Výšku vlastných nákladov pri pestovaní vybraných plodín uvádza vo svojich správach Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva.
Pre doplnenie sa žiada uviesť, že za posledných desať rokov sa náklady na prácu strojov zvýšili približne o 30 percent. V rámci toho náklady na spotrebovanú naftu predstavujú 35 až 60 percent, a to podľa veku používaných strojov. Nafta teda nie je zanedbateľná položka a jej cena bola a vždy bude pre poľnohospodárov veľmi dôležitá, nakoľko významne ovplyvňuje ich hospodárske výsledky.
Viac sa dočítate v 11. čísle Roľníckych novín