Klimatické zmeny, ktoré prinášajú záplavy alebo sucho, rastúci dopyt po biopalivách a opatrenia na ochranu domáceho trhu môžu viesť k ďalšiemu zvýšeniu cien potravín. Varuje agentúra OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Vysoké a nestále ceny potravín vyvolávajú čoraz väčšie obavy. Boli totiž aj jednou z príčin nedávnych nepokojov, ktoré viedli k pádu tuniskej a egyptskej vlády.
Periodicky sa opakujúce zdražovanie cien potravín nie je nič nové. Odborníkov však znepokojuje, že najnovšiu vlnu má na svedomí nielen extréme nepriaznivé počasie vlani v lete, ale aj nárast produkcie rastlín na výrobu biopalív, čoraz väčší vplyv komoditných trhov na cenu potravín či ochranárska politika niektorých štátov.
Globálne ceny potravín dosiahli vo februári 2011 rekordnú výšku a FAO minulý týždeň upozornila, že ďalší rast cien ropy pod vplyvom nepokojov na severe Afriky a v krajinách Blízkeho východu môže situáciu na trhu s potravinárskymi komoditami ešte zhoršiť.
Agentúra predpovedá, že ceny potravín budú v tejto dekáde ďalej rásť a udržia sa na úrovni, ktorá bude vyššia ako priemer za uplynulé desaťročie.