Nula – presne toľko plánuje český premiér Petr Nečas v budúcom roku minúť na národné doplnkové platby pre tamojších poľnohospodárov.
Argumenty Petra Nečasa o ekonomickej kríze a potrebe šetriť však poľnohospodárov nedojímajú. Tí požadujú vyplatenie aspoň sumy 2,4 miliardy korún, čo predstavuje polovicu z maximálne možnej výšky dorovnania priamych platieb, a dali vláde čas do polovice februára, aby na to našla prostriedky. Ak sa tak nestane, sú pripravení demonštrovať.
V roku 2011 môže Česká republika vyplatiť roľníkom národné doplnkové platby v maximálnej výške 4,8 miliardy korún (čo je asi 192 miliónov eur). Návrh rozpočtu s tým však nepočíta. Vláda to vysvetľuje tým, že potrebuje šetriť a znížiť dlhy.
Toto stanovisko opätovne potvrdil Petr Nečas na stretnutí s českými poľnohospodármi, ktoré sa konalo uplynulý týždeň v pražskej Lucerne: „Neprišiel som si pre potlesk a nebudem vás balamutiť,“ povedal.
Svoju predstavu o pomoci vláde poľnohospodárom špecifikoval Petr Nečas takto: „My urobíme všetko pre to, aby sme vykryli sto percent prostriedkov, ktoré idú na dotačné programy na obnovu vidieka, urobíme všetko pre to, aby sme vám dohodli rovnoprávne podmienky pre ďalšie programové obdobie. Chceme, aby ste mali rovnaké podmienky ako majú vaši konkurenti v Európskej únii.“
Českí poľnohospodári sa s nulovými doplnkovými platbami nehodlajú zmieriť. Absolútnym minimom, na ktoré sú ochotní pristúpiť, je suma 2,4 miliardy korún, čiže päťdesiat percent z maximálne možnej výšky platieb.
Ich požiadavka však nemá ani podporu ministra poľnohospodárstva Ivana Fuksu. Dotácie roľníkom odmietol sľúbiť, no upozornil na to, že účet sa uzatvára každoročne až začiatkom decembra, a o skutočnej výške doplnkových platieb rozhoduje hospodárenie štátu v priebehu roka. V prípade priaznivej ekonomickej situácie tak poľnohospodári nemusia obísť naprázdno.
„V dobe, kedy škrtáme sociálne výdaje, znižujeme platy štátnych zamestnancov, je naozaj zložité požadovať od rozpočtu ďalších päť miliárd na dorovnanie priamych platieb,“ citoval ministra Fuksu Český rozhlas.
„Požiadavky na plné dotácie v čase, kedy všetci ostatní šetria, by mohli poškodiť našu snahu presvedčiť verejnosť, aby kupovala české potraviny,“ argumentoval Ivan Fuksa.
Ďalším dôvodom pre uskromnenie sa a vzdanie sa národných doplnkových platieb má byť podľa Ivana Fuksu to, že navrhovaný rozpočet ministerstva poľnohospodárstva pre budúci rok je o 11 miliárd korún vyšší než ten tohtoročný – celkovo by mal presiahnuť 51 mld. Kč. Ako ďalej uviedol, celkové výdavky na spoločnú poľnohospodársku politiku majú vzrásť z 27 miliárd na 41 miliárd korún. Najvýraznejšie sa na tom podieľa zvýšenie prostriedkov o vyše 13 miliárd korún v rámci Programu rozvoja vidieka, ktoré majú stúpnuť z tohtoročných 5 miliárd na 18,5 miliardy korún.
Českí roľníci nesúhlasia s argumentom vlády, že by vyplatenie dotácií v polovičnej možnej výške významne zaťažilo rozpočet. Ako povedal Jan Veleba, prezident Agrárnej komory ČR, peniaze na dotácie by sa mohli nájsť v rámci rezortu, keďže zahŕňa organizácie ako sú Lesy ČR či Pozemkový fond, ktoré majú každý rok veľké tržby.
O zmenu vládneho plánu sa usilovali aj poslanci opozičnej strany ČSSD, ktorí chceli, aby sa na dotácie pre roľníkov presunulo 1,5 miliardy korún z Pozemkového fondu, takmer 2 miliardy z kapitoly štátny dlh a 1,5 miliardy z prostriedkov ministerstva obrany. V Poľnohospodárskom výbore Poslaneckej snemovne ČR ale tento návrh neprešiel.
Ako uviedol Jan Veleba, poľnohospodári sa ešte neuchýlia k verejným protestom a dajú vláde čas do polovice februára na prehodnotenie situácie. „K demonštráciám nechceme siahnuť. My toho všetkého protestovania máme dosť. Chceme rokovať,“ povedal pre agentúru Mediafax. Ak sa ale ani potom stanovisko vlády nezmení, podľa Jana Velebu by sa určite k podobnému kroku odhodlali.