19.05.2011 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Českým ovocinárom zamrzla úroda

Katastrofa a tragédia – tak hodnotia českí vinohradníci a pestovatelia ovocia sériu mrazivých nocí, ktorá začiatkom mája postihla Českú republiku.

Vážne poškodená je viac než tretina všetkých ovocných sadov, a zle sú na tom aj vinohrady. V Čechách zničil mráz až 80 percent hrozna. Na Morave sú síce škody nižšie, okolo tridsiatich percent, ale vinári aj tak predpokladajú, že bude nedostatok suroviny a hrozno budú musieť dovážať.
Mrazy, ktoré udreli počas prvých májových dní, boli najsilnejšie za minimálne posledných dvadsať rokov. V pestovateľských oblastiach klesli teploty až na -5 stupňov Celzia, pričom sady a vinice boli mrazu vystavené niekoľko hodín.
„Mrazy zasiahli stromy v ten najnešťastnejší čas, kedy boli kvôli predchádzajúcemu teplému počasiu v predstihu, väčšinou tesne po kvete a teda najzraniteľnejšie,“ povedal pre denník Právo Antonín Krobot z ovocinárskej spoločnosti Malus hospodáriacej v okolí Hradca Králové.
Podľa predsedu Ovocinárskej únie ČR Martina Ludvíka bude strata na úrode ovocia historicky najvyššia za niekoľko posledných desaťročí. Ako uviedol pre ČTK, škody sa šplhajú k stovkám miliónov českých korún. Niektoré ovocinárske podniky sa kvôli mrazom dostanú dokonca do existenčných problémov. Ovocinári chcú o prípadnej finančnej pomoci rokovať s ministerstvom poľnohospodárstva.
Podľa odhadov mrazy veľmi silne poškodili až 37 percent plôch všetkých sadov v Českej republike: „Úroda v nich bude minimálna alebo vôbec žiadna,“ povedal pre ČTK Martin Ludvík. Stredne poškodených je 24 percent sadov, a zvyšku (39 percent plôch) sa mrazy výraznejšie nedotkli.
Najväčšie straty sa odhadujú u čerešní, kde mínusové teploty zničili až tri štvrtiny úrody. Zle dopadli aj slivky, hrušky a jahody. „V Čechách postihla totálna katastrofa orechy a marhule, z nich nebude vôbec nič. Na južnej Morave však marhule nakoniec nedopadli až tak zle,“ uviedol pre týždenník Týden Martin Ludvík. Vážne hospodárske škody možno podľa neho čakať aj u jabĺk, kde je poškodená tretina plôch.
Ceny ovocia by sa napriek očakávanej nižšej úrode nemali príliš meniť. Ako uviedol Martin Ludvík v rozhovore pre týždenník Týden, výpadok českých pestovateľov doplní ich konkurencia zo zahraničia.
„Obchod s ovocím je natoľko globálny, že straty v českej úrode môžu byť pokryté dodávkami z iných krajín; napríklad jablká sa vo veľkom pestujú i v Afrike alebo Južnej Amerike,“ vyhlásil Martin Ludvík.
Mráz spôsobil vysoké škody i vinohradníkom, a to najmä tým, ktorí hospodária v Čechách: v tamojších viniciach zamrzlo až 80 percent hrozna. Južná Morava, odkiaľ pochádza väčšina produkcie, bola zasiahnutá menej.
„Máme osemdesiat percent viníc mŕtvych, úroda bude oproti vlaňajšku tak desať percent,“ povedala pre Českú televíziu Kateřina Kafková, konateľka Českého vinárstva Chrámce. „Po vlaňajšej biede, kedy bola úroda veľmi zlá a vinári majú málo vína, tohto roku nepozberajú skoro nič,“ zhrnul Jiří Čábelka, predseda Cechu českých vinárov.
„Na Karlštejne, kde sa pravidelne meria teplota, boli väčšie jarné mrazy naposledy v rokoch 1979 a 1980. Od tej doby neviem, že by boli v Čechách nejaké problémy, kedy by väčšina vinohradov zmrzla na sto percent. To je veľká tragédia, ktorá túto oblasť ešte nepostihla,“ povedal Jiří Čábelka pre Český rozhlas.
Na Južnej Morave je situácia oveľa menej dramatická, mrazy sa objavili iba lokálne a poškodili len časť viníc. Ako uviedol Deník, napríklad vinohradníci z Mikulčíc odhadli straty na tridsať percent, ich kolegovia z Blatnice, Muteníc či Dubňan asi na desať percent.
Horšie dopadli vinohradníci z Vrbovca v okrese Znojmo: „Čo nám nezmrzlo v zime, tak zamrzlo teraz; napríklad Veltlínske zelené a Modrý Portugal zničil mráz až na 50 percent,“ vyhlásil pre Deník Karel Blahúšek z Agrodružstva Vrbovec.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down