Jedna z tém odbornej konferencie spoločnosti Syngenta bola zameraná na hospodársky významné choroby repky a možnosti účinnej ochrany proti nim. Témy sa viac ako zaujímavo, ale hlavne odborne zhostili Ing. Matej Šoka, zástupca spoločnosti Syngenta a doc. Ing. Peter Bokor, PhD., zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Repka v číslach, faktory prostredia
Zberové plochy repky olejky na Slovensku kolíšu od 100- do 150- tisíc hektárov. V súčasnosti je repkou osiatych približne 130 tisíc hektárov, pričom priemerné úrody v posledných rokoch dosiahli okolo tri tony z hektára. Najvyššie úrody boli zaznamenané v roku 2014, kedy bola priemerná úroda za celé Slovensko až 3,67 tony z hektára. P. Bokor zdôraznil, že výška úrod je ovplyvnená najmä agrotechnickými zásahmi pestovateľov a klimatickými podmienkami. Kritické obdobie pre rast a vývoj repky je hneď po zasiatí a na základe toho musia pestovatelia riešiť dané problémy. Väčšinou je to sucho, ktoré zabraňuje vzchádzaniu rastlín, pri vyšších teplotách na jeseň majú repky tendenciu prerastať, zvyšuje sa tlak škodcov, taktiež nepriaznivo pôsobí vysoká vlhkosť, kedy môže dochádzať k rozširovaniu chorôb. Počas zimy nepriaznivo pôsobia holomrazy, dôležitý je aj priebeh počasia na jar, kde taktiež nepriaznivo pôsobia nízke teploty, prípadne môže dochádzať k zatopeniu porastov.
Z pohľadu výsledku je veľmi dôležité dlhé obdobie kvitnutia repky a nižšie teploty v období dozrievania. Naopak, ak teploty počas dozrievania v júni presahujú cez 30℃ - porasty zahoria a úroda semena sa významne znižuje.
M. Šoka upozornil na prerastanie repky burinami na jeseň. Ako komplexné a ekonomicky výhodné riešenie odporučil herbicídny balík Colzor® Trio Teridox® Pack pre preemergentnú aplikáciu s účinnosťou na široké spektrum burín.
Choroby repky na jeseň
Z chorôb repky vyskytujúcich sa na jeseň P. Bokor upozornil na fómovú hnilobu koreňov a stonky: „Ak sú časté zrážky a vyššia relatívna vlhkosť - vtedy patogén prerastá do koreňa repky. Na jar môžeme vidieť výrazné poškodenie koreňov, majú popraskaný epidermis, vo vnútri sú zhnednuté, môžu byť zasiahnuté cievne zväzky a dochádza k hnilobe koreňa.“ Šírenie fómovej hniloby, prípadne ďalších chorôb v jesennom období odporúča eliminovať aplikáciou fungicídov, optimálne s regulačným účinkom.
Podľa M. Šoku regulácia porastov je rovnako dôležitá ako ochrana proti chorobám na jeseň. Z ponuky odporučil fungicíd Magnello® s účinnými látkami difenoconazole a tebuconazole, ktoré spoľahlivo ochránia porast repky a pripravia ho na prezimovanie. Pre prvú jarnú ochranu a morforeguláciu repky sa v praxi presadil Toprex®, ktorý nielen chráni repku pred fómovou hnilobou, ale aj reguluje porast, prispieva k lepšiemu fungovaniu koreňového systému a čiastočne prispieva k lepšiemu rozvetvovaniu sa repky.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.